Týždeň v PSK - jún 24. týždeň

Videozáznam

Textová alternatíva videozáznamu

Jingel úvod

Headline titulky (flashové správy - správy zobrazujúce pri každom príspevku v spodnej časti)

• V pondelok 17. júna zasadnú poslanci Zastupiteľstva PSK. Okrem viacerých tém sa budú venovať rozdeleniu dotácií v rámci Výzvy pre región, úprave rozpočtu, výročnej správe KOCR Severovýchod Slovenska za minulý rok a racionalizácii siete škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti krajskej samosprávy.
  • Prvá časť Iniciatívy Catching-up regions pre dobiehajúce regióny sa blíži ku koncu. Záverečná konferencia, na ktorej sa odprezentujú konkrétne výsledky iniciatívy, sa uskutoční 18. júna v Solivare.
  • Svetová banka, PSK a Prešovská univerzita v rámci iniciatívy dobiehajúcich regiónov buduje Geografický informačný systém. Tzv. geoportál GeoPresovRegion, jeho aplikácia i prínosy pre občanov kraja, bude verejnosti predstavený 17. júna na pôde PU.

Jingel PSK

SK8 rokovala vo Vysokých Tatrách
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Vo Vysokých Tatrách sa 10. a 11. júna stretli predsedovia samosprávnych krajov na rokovaní združenia SK8. Hlavnou témou boli európske fondy a predovšetkým tie z Integrovaného regionálneho operačného programu. Župani riešili prerozdelenie záväzkov IROP za rok 2019, ktoré pripravil vládny kabinet.

Nasleduje priama reč.

• Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja: "Zásadný odkaz je, že župani nesúhlasia s prerozdelením záväzku 2019 z regionálnych peňazí do operačného programu 2. Predsedovia samosprávnych krajov dôrazne nesúhlasia s týmto zámerom vlády prerozdeliť záväzok vlády na rok 2019 z Operačného programu Výskum a inovácie Regionálneho integrovaného operačného programu do Operačného programu Integrovaná infraštruktúra."

Podľa šéfov krajských samospráv financie určené pre regióny patria krajom a odmietajú argumenty o slabom čerpaní. Župani zároveň deklarovali, že kraje disponujú dostatočným zásobníkom projektových zámerov.

Nasleduje priama reč.

• Milan Majerský, predseda PSK: "Preto sme sa zhodli, aby pre eurofondy bol riadiacim orgánom Vyšší územný celok teda VUC-ky a sme presvedčení, že vieme takto priblížiť tieto eurofondy bližšie k ľuďom, aby z nich mali čo najväčší úžitok."

Spoločné vyhlásenie samosprávnych krajov sa týkalo aj politiky tvorby súdržnosti na nové programové obdobie 2021 – 2027. Tu nesúhlasia s návrhom centrálneho koordinačného orgánu o vymedzení takzvaných funkčných regiónov a ich centier pre účely nastavenia  kohéznej politiky po roku 2021.

Nasleduje priama reč.

• Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja: "Ľudskými slovami povedané – kompetencie VUC-iek a tých hlavných miest stačia. Nemyslíme si, že rozdelenie Slovenska na 50 veľmi zvláštnych oblastí, ktoré nazvali aproximované funkčné regióny pomôže čerpaniu európskych peňazí."

Župani diskutovali okrem iného aj o návrhu doplnenia zákona o cestnej doprave, zubno-lekárskej službe prvej pomoci či o novele zákona daní z príjmov. Rokovania sa zúčastnila verejná ochrankyňa práv, ktorá prezentovala výsledky kontroly v zariadeniach sociálnych služieb pre seniorov.

Predel Jingel Týždeň v PSK

České kraje sa stretli v Prešove

Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Komisia Rady Asociácie krajov Českej republiky pre verejnú správu a legislatívu sa stretla 6. júna v priestoroch prešovskej župy. Išlo o vôbec prvé zahraničné pracovné stretnutie hajtmanov českých krajov. Témou rokovania bola verejná správa na Slovensku a v Čechách. Výjazdové zasadnutie bolo zorganizované vďaka dlhodobej a intenzívnej spolupráci Prešovského samosprávneho kraja a Pardubického kraja. Hajtman Martin Netolický je zároveň predsedom komisie, ktorá rokovala v Prešove.

Jingel - PSK Týždeň v PSK

Autobusom k Opálovým baniam
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Prešovský samosprávny kraj zaviedol počas letnej turistickej sezóny nové autobusové spojenie k najstarším opálovým baniam na svete. Linky sú v prevádzke od polovice mája každú sobotu a nedeľu trikrát za deň. Návštevníkom je k dispozícii zároveň spiatočná linka z Opálových baní, ktorej odchod je prispôsobený prehliadkam. Turisti môžu navštíviť aj blízke rekreačné stredisko Sigord, ktoré ponúka viacero možností na relax.

Tabuľka

Autobusové spojenie Prešov – Červenica, Opálové bane

Linka premáva v sobotu a nedeľu z nástupišťa č. 21

Odchod z Prešova                  8.00, 13.00, 14.30 hod.

Odchod opálové bane             8.40, 13.40, 16.40 hod.

Návštevníkov dovezie k Opálovým baniam cez rekreačnú oblasť Sigord za 40 minút.

Predel Jingel Týždeň v PSK

Asistenti v akcii

Ukážka súťaž – 5 sek.

Takto akčne to vyzeralo v lesoch na Cemjate pri Prešove 7. júna. Na športovo – vedomostnej súťaži prvej pomoci sa stretlo 14 tímov z celého Slovenska. Študenti druhých ročníkov stredných zdravotníckych škôl absolvovali dve športové disciplíny – zlaňovanie a streľbu. Teóriu preveril vedomostný test, praktické znalosti modulové situácie – ošetrenie poraneného hrudníka u hubára, zranenia spôsobené medveďom u troch ľudí a transport pacienta. Najlepšie to zvládli zdravotnícki asistenti z Považskej Bystrice, druhý skončil domáci tím Strednej zdravotníckej školy v Prešove na Sládkovičovej ulici a tretí boli študenti z Dolného Kubína.

Publikované: 11.01.2019 / Aktualizované: 17.06.2019 HoreTlačiť