Týždeň v PSK - jún 23. týždeň

Videozáznam

Textová alternatíva videozáznamu

Jingel úvod

Headline titulky (flashové správy - správy zobrazujúce pri každom príspevku v spodnej časti)

• PSK a Východný dištrikt Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania podpísali Memorandum o spolupráci. Dokument má napomôcť rozvoju a ochrane duchovného, kultúrneho i národného dedičstva, sociálnej a diakonickej službe. Tiež podpore školstva, mládeže, cestovného ruchu.
  • Zatraktívnenie a hospodárske oživenie doliny rieky Poprad má priniesť výstavba cyklo okruhu podporeného z Programu cezhraničnej spolupráce Interreg. Spájať má kúpeľné miesta od Krynice  cez Muszynu, Piwnicznu, Szczawnicu, Vyšné Ružbachy, Starú Ľubovňu až po Bardejovské kúpele.
  • Kaštieľ v Hanušovciach sprístupnil verejnosti novú poľovnícku výstavu. Časť zbierok získalo múzeum od rodiny Dessewffyovcov.
  • V Poprade – Kvetnici sa 3. a 4. júna uskutočnil „nultý“ ročník Letných prírodovedných hier. Cieľom bolo podporiť záujem žiakov o štúdium prírodných vied a technického zamerania. Podujatie podporil aj Prešovský samosprávny kraj.

Jingel PSK

Verejné obstarávanie – novela zákona
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Novela zákona o verejnom obstarávaní platí od 1. januára. Úrad pre verejné obstarávanie do nej zapracoval praktické požiadavky samospráv, ktoré vyplynuli so stretnutia spred roka.

Diskusia o reforme verejného obstarávania a semináre k novele zákona bol dôvodom návštevy predsedu Úradu pre verejné obstarávanie 28. mája na Úrade PSK.

Nasleduje priama reč.

• Miroslav Hlivák, predseda Úradu pre verejné obstarávanie: "Ako sa táto novela prejavila v praxi. či priniesla tie výhody, ktoré sme od tej novely očakávali. Teda, že procesy sa zjednodušili, skrátili a že sme zvýšili transparentnosť. Teší ma, že tie pozitívne odozvy aj tu v rámci prešovskej župy na tú tému sú."
  • Milan Majerský, predseda PSK: "My sme pravidelne deň čo deň v kontakte s nejakým verejným obstarávaním, pravidelne niečo obstarávame a každý jeden verejný obstarávateľ by mal jednak mať prehľad aké sú legislatívne rámce a mal by byť v kontakte s úradom, práve preto, aby sme si vedeli odkonzultovať jednotlivé prípady alebo aj tvorbu legislatívy ako to bolo vlani."

Jednou z tém bolo aj zrýchlenie a zefektívnenie kontroly verejných obstarávaní financovaných z eurofondov.

Nasleduje priama reč.

• Milan Majerský, predseda PSK: "Mnohé projekty, hlavne eurofondové projekty podliehajú viacerej kontrole alebo dvojitej až trojitej kontrole a tam narážame na problém, že samotný proces verejného obstarávania je naozaj zdĺhavý."
  • Miroslav Hlivák, predseda Úradu pre verejné obstarávanie: "Existujú rozdielne názory na otázky verejného obstarávania, vo finále to komplikuje život a proces práve pre toho kto to verejné obstarávanie vyhlasuje."

Verejní obstarávatelia, kontrolóri a novinári z Prešovského samosprávneho kraja mali možnosť zúčastniť sa školenia o verejnom obstarávaní.

Predel Jingel Týždeň v PSK

Múzeum v Humennom – rekonštrukcia pokračuje

Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Rekonštrukcie kaštieľa Vihorlatského múzea v Humennom pokračuje ďalšou etapou. Prvá etapa trvala dva roky a bola ukončená v roku 2016. Pri obnove renesančnej budovy sa preinvestovalo vyše 2,6 milióna eur. Aktuálne sa realizuje druhá etapa rekonštrukcie.

Nasleduje priama reč.

• Vasiľ Fedič, riaditeľ Vihorlatského múzea: "Kaštieľ je skutočne impozantná, veľká stavba. To znamená, že z hľadiska finančného ani z hľadiska logistického sa tá rekonštrukcia nedala robiť naraz."
  • Milan Majerský, predseda PSK: "Druhá etapa prebieha v rozsahu zhruba 800 tisíc eur, kde 640 tisíc eur Obnov si svoj dom – ministerstvo kultúry, zvyšných 150 tisíc eur dá Prešovský samosprávny kraj."
  • Vasiľ Fedič,riaditeľ Vihorlatského múzea: "Na túto etapu rekonštrukcie kaštieľa sme získali peniaze z ministerstva kultúry, Sme jediné múzeum na Slovensku, ktoré v tomto projekte uspelo."

Rekonštruujú sa vnútorné a vonkajšie fasády, opravuje sa balkón a zábradlia. Kompletne sa vymenia výplne arkád a okná. Súčasne s druhou je nutné začať s treťou etapou rekonštrukcie v odhadovanom náklade 860 tisíc eur. V nej sa bude opravovať predovšetkým vnútorné nádvorie kaštieľa.

Nasleduje priama reč.

• Milan Majerský, predseda PSK: "Minimálne tých zhruba 100 – 150 tisíc eur by sme mali vyčleniť ešte v tomto roku, aby sa nádvorie mohlo realizovať."
  • Vasiľ Fedič, riaditeľ Vihorlatského múzea: "Tretia etapa sa musí začať skôr ako sa ukončí druhá lebo je tu nadväznosť a pokiaľ nezačne tretiu etapu, nemôžeme ukončiť druhú etapu."

Kaštieľ a skanzen, ktorý je súčasťou Vihorlatského múzea sú aj počas rekonštrukčných prác prístupné verejnosti. Počas leta je pre návštevníkov pripravený bohatý program s dôrazom na ich bezpečnosť.

Jingel - PSK Týždeň v PSK

Parasport24 tour – odštartoval z Prešova
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Jedno z najväčších športovo-charitatívnych podujatí na Slovensku Parasport24 tour odštartovalo 5. júna v Prešove spred úradu župy. A prvá etapa mala dojazd v Starej Ľubovni.

Pelotón je zložený z hendikepovaných športovcov a známych osobností. Aj v rámci 12. ročníka sú opäť dôležitou súčasťou programu špeciálnej cyklistiky stretnutia pelotónu so študentmi,  aby sa šírila osveta o živote hendikepovaných ľudí. Podujatie podporil aj Prešovský samosprávny kraj.

Publikované: 11.01.2019 / Aktualizované: 07.06.2019 HoreTlačiť