Týždeň v PSK - december 49. týždeň

Videozáznam

Textová alternatíva videozáznamu

Jingel úvod

Headline titulky (flashové správy - správy zobrazujúce pri každom príspevku v spodnej časti)

• Do vozového parku SAD Poprad pribudlo 15 nových autobusov. Jazdiť budú pod novou značkou Tatra Express. A to v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča. Dopravca zavádza aj dispečersko - riadiaci systém na zistenie aktuálnej polohy vozidla.
  • Zápach, ktorí trápi obyvateľov Levoče, riešili na pracovnom stretnutí. Inicioval ho predseda PSK Milan Majerský a primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský. PSK v najbližšom období zvolá rokovanie aj so Slovenskou inšpekciou životného prostredia a ministerstvom životného prostredia.
  • Študent SPŠ technickej v Bardejove Marián Čech získal 2. miesto v rámci Slovenska v súťaži 3D modelovanie IPM STUDENT AWARD 2019. Cenu získal za prácu JAWA 250.
  • Obchodná akadémia v Poprade oslávila 80 rokov od svojho založenia. Srdečne blahoželáme!

Jingel PSK

Okres Snina potrebuje vodovod
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

V okrese Snina sa nachádza nádrž Starina, ktorá zásobuje východné Slovensko pitnou vodou. Aj napriek tomu má v tomto regióne z 34-och obcí len šesť vhodné zásobovanie vodou a kanalizáciu. Krajská samospráva sa pustila do riešenia tohto problému a to v rámci iniciatívy Svetovej banky Catching-up regions. V prvej etape bola realizovaná štúdia uskutočniteľnosti.

Nasleduje priama reč.

• Milan Majerský, predseda PSK: "Paradox je, že okres Snina z priehrady Starina zásobuje dva kraje vodou, ale obce nad priehradou Starina nemajú vodu."
  • Dušan Hačko, poslanec ZPSK(Snina): "Je najvyšśí čas, že sa to rieši. Samotný projekt Catcing-up regions je a to, že Snina je v jeho centre je skutočne požehnaním pre náš okres, len nesmieme na tej ceste urobiť chybu. Ten krok za krokom musí byť premyslený."

Poslanci PSK a vládny kabinet odsúhlasili priatie bezúročnej návratnej finančnej pôžičky od štátu vo výške milión eur. Tá je už určená na vypracovanie projektovej dokumentácie.

Nasleduje priama reč.

• Milan Majerský, predseda PSK: "Projektová dokumentácia pre zhruba 28 obcí v okrese Snina má byť vypracovaná pre ďalšiu výzvu, ktorá bude financovať samotnú realizáciu vodovodu a kanála."
  • Dušan Hačko, poslanec ZPSK(Snina): "Je to veľmi výhodné financovanie pre Prešovský samosprávny kraj. tieto štátne finančné rezervy sú veľmi dobrým zdrojom, ktorý pomôže urobiť ďalší krok k rozvoju nášho okresu Snina."

Odhadovaná investícia výstavby vodovodu a kanalizácie je okolo 40 miliónov eur. Tu vidia starostovia dotknutých obcí riziko. Rozpočty im neumožnia spolufinancovať tieto projekty.

Nasleduje priama reč.

• Nadežda Sirková (Snina), poslankyňa ZPSK, starostka Uble: "Všetky projekty sú financované väčšinou 95% a 5% spolufinancujú obce. A ak si zoberiete pri investícií, hovorím teoreticky  40 – 50 miliónov eur, tak dva milióny eur tých 28 obcí nebude schopných zložiť."
  • Milan Majerský, predseda PSK: "Chceme pomôcť aj ďalšou výzvou, ktorú chceme na to nadviazať a v podstate sme si vyskúšali, že funguje. A  to je Výzva pre región kde polovicu z 5% spoluúčasti vieme prefinancovať a tak isto by sme to chceli prefinancovať aj pri týchto výzvach čo sa týka kanalizácie a vodovodu."

Predel Jingel Týždeň v PSK

Ďalší projekt v cestnej infraštruktúre

Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Na úrade PSK bola podpísaná grantová zmluva projektu Správy a údržby ciest PSK s názvom Modernizácia cestného spojenia medzi Prešovským krajom a Transkarpatským regiónom na Ukrajine. Na slovenskej strane sa preinvestujú necelé dva milióny eur. Za tie sa zmodernizuje vyše osem kilometrov ciest a dva mosty a to medzi obcami Stakčín – Ulič v okrese Snina. Celková hodnota projektu je vyše 4,4 milióna eur.

Jingel - PSK Týždeň v PSK

Kto má najlepší stredoškolský časopis?
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Po roku sa 4. decembra opäť stretli autori stredoškolských časopisov, aby sa dozvedeli, ktorý z nich je ten najlepší. Tento rok sa do súťaže prihlásilo 21 stredoškolských časopisov z Prešovského kraja. Odborná porota zložená zo skúsených žurnalistov rozhodla o celkovom poradí. Prvenstvo tento rok patrí časopisu Gymoš, Spojenej školy Juraja Henischa Bardejov.

Nasleduje priama reč.

• Natália Kyjovská, víťaz, časopis Gymoš: "Sme veľmi prekvapení a sme naozaj veľmi radi, lebo sme to ani nečakali, že budeme prví. Náš kolektív je super, spolupracujeme, dopĺňame sa navzájom. Hlavne dobre písať články a stále sa zlepšovať, potom grafika je na poprednom mieste a štruktúra."

Druhé miesto patrí časopisu Gymploviny, Gymnázia Terézie Vansovej, Stará Ľubovňa a bronz si odniesol minuloročný víťaz časopis Stretnutia z Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava z Kežmarku. Tak ako každý rok aj tentoraz boli udelené ďalšie  špeciálne ocenenie.

Nasleduje priama reč.

• Alexandra Chamillová, 2. miesto, časopis Gymploviny: "Časopis robíme pre študentov, v rámci krúžku, v rámci nášho voľného času a veľmi nás to baví. snažíme sa dávať aktuálne témy a dať do toho časopisu niečo čo upúta tých študentov, že si to otvoria a budú radi keď si to prečítajú."
  • Barbora Langová, Cena RO SSN, časopis Druhý zmysel: "Zameriavame sa aj na život v škole, ale tiež aj trošku také ostré názory dávame do časopisu, čo sa nám nepáči. Trošku sa posťažujeme, ale aj pochválime."
  • Kveta Mudríková, RO SSN Prešov, členka poroty: "Šesť, sedem časopisov sú na veľmi vysokej úrovni a nie je tam veľký rozdiel a povedala by som, že rok čo rok sú tie rozdiely nižšie. Tri časopisy sú vynikajúce, takže za posledné roky sa to medzi nimi delí."

V poradí 7. ročník Súťaže stredoškolských časopisov 2019 pripravil Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov v Prešove a prešovskou Knižnicou Pavla Országha Hviezdoslava.

Tabuľka 1

7. ročník Súťaže stredoškolských časopisov