Týždeň v PSK - apríl 16. týždeň

Videozáznam

Textová alternatíva videozáznamu

Jingel úvod

Headline titulky (flashové správy - správy zobrazujúce pri každom príspevku v spodnej časti)

• Predseda PSK vycestoval 16. apríla do Brna s cieľom otestovať integrovaný dopravný systém Juhomoravského kraja priamo v praxi. Zavítal aj na dispečing Dopravného podniku mesta Brno a spoločnosti KORDIS JMK, ktorá zastrešuje koordinátora IDS v Juhomoravskom kraji.
  • Riaditelia kultúrnych organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského kraja sa stretli 16. apríla na Úrade PSK. Na pracovnom rokovaní zhodnotili svoju činnosť a hospodárenie za uplynulý rok, zároveň predstavili vízie a priority na najbližšie obdobie.
  • Spoločné aktivity medzi PSK a partnerským Pardubickým krajom hodnotila uplynulý týždeň tzv. Koordinančná rada pre spoluprácu. Zástupcovia oboch samospráv konštatovali, že je úspešne rozbehnutá výmena skúseností v školstve, kultúre, regionálnom rozvoji a sociálnej oblasti.
  • Viac ako desať aktuálnych voľných pracovných miest v sociálnych službách či školstve nájdete na www.vucpo.sk v sekcii voľné pracovné miesta.
  • Prešovský samosprávny kraj želá všetkým jeho obyvateľom Veľkonočné sviatky plné pohody, spokojnosti, radosti a lásky, prežité v kruhu najbližších.

Jingel PSK

Duchovný turizmus - Svätomariánska púť
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Podporiť náboženský turizmus a vybudovať chýbajúcu infraštruktúru, aj to je jeden z hlavných zámerov vlajkového projektu Prešovskej krajskej samosprávy - Svätomariánska púť - Svetlo z východu. Projekt, ktorý je inšpirovaný najznámejšou pútnickou trasou v Santiagu de Compostela postupne naberá reálne kontúry.

Nasleduje priama reč.

• Jozef Cvoliga, riaditeľ ÚPSK: "Štyria partneri, ktorí realizujú investičnú výstavu, tak už finalizujú svoje projekty. Ďalší partneri realizujú takzvané mäkké aktivity, a to je tvorba medzisektorovej skupiny, potom je štúdia uskutočniteľnosti a mediálna kampaň."

Investičné akcie sa realizujú v Litmanovej, Ľutine, Levoči a Gaboltove. V Litmanovej sa finalizuje s výstavbou pútnicko-informačného centra.

Nasleduje priama reč.

• Rastislav Janičko, farár, Litmanová: "Nachádza sa v ňom recepcia, informačné centrum, kde bude spoločenská miestnosť, kde budú ľudia – pútnici sa môcť občerstviť."

V Ľutine vznikla nová oddychová zóna s krížovou cestou, pribudol prístrešok s krbom a detské ihrisko.

Nasleduje priama reč.

• Jozef Novický, farár, Ľutina: "Vo väčšine prípadov tu prichádzajú rodiny s deťmi a duchovne pookrejú, či už v bazilike, chrámoch, kaplnkách či na tých duchovných akciách, ale potrebujú aj telesne oddýchnuť."

Pútnici – turisti vďaka projektu dostanú množstvo informácií o mariánskych miestach a pri ich návštevách i kvalitnú infraštruktúru. Duchovný priestor sa tak spája s cestovným ruchom.

Nasleduje priama reč.

• Rastislav Janičko, farár, Litmanová: "Je to prvé takéto záchytné miesto tu v Litmanovej cestou na horu Zvir, aby ľudia mohli získať informácie o tomto pútnickom mieste, o pútnických miestach možnože zapojených do tohto projektu."
  • Jozef Novický, farár, Ľutina: "Pozývame všetkých nech prídu a nech naozaj pookrejú, lebo je to miesto, kde môžu stráviť nielen hodinu či dve, ale naozaj poldňa a celý deň."
  • Jozef Cvoliga, riaditeľ ÚPSK: "Nám chýbal nejaký súbor ucelených pamiatok, ktoré by boli pospájané buď na princípe pútnických miest alebo na princípe pamiatok UNESCO a tento projekt naozaj naštartoval niečo, čo môže mať veľký presah."

Projekt Svätomariánska púť realizuje PSK spolu s ďalšími 12 partnermi z Poľska a Slovenska. Pre viac informácií odporúčame navštíviť stránku - svatomarianskaput.sk .

Predel Jingel Týždeň v PSK

Počet cestujúcich a tržby dopravcov klesli

Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Prešovská župa finančne prispieva štyrom autobusovým prepravcom v kraji na služby vo verejnom záujme v prímestskej doprave. V roku 2018 to bol príspevok v objeme vyše 21 miliónov eur. V rámci výkonov bolo prepravených takmer 22 miliónov osôb a vodiči odjazdili vyše 28 miliónov kilometrov. Došlo k poklesu cestujúcich, a tým aj k zníženiu tržieb prepravcov. Na základe toho vznikol preplatok takmer 5400 eur a to znamená, že príspevok PSK bol vyšší ako preukázaná strata dopravcov. Rozdiel bude poukázaný späť župe.

Jingel - PSK Týždeň v PSK

Módna línia mladých

Ukážka – 5 sek.

V Parku kultúry a oddychu v Prešove hrala prím 12. apríla módna tvorba. Celoslovenská súťaž s medzinárodnou účasťou Módna línia mladých napísala svoj 14. ročník. Na móle predstavili mladí kreatívni módni návrhári vyše 700 modelov – všetko originály vlastnej výroby. Do súťaže sa zapojilo 13 stredných škôl zo Slovenska, dve školy z Čiech, tri školy z Ukrajiny a jedna škola z Poľska. Súťaž zorganizovala Stredná odborná škola podnikania v Prešove.

Ukážka – 5 sek.

Jingel - PSK Týždeň v PSK

Kalendár kraja zaujal
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

V celoslovenskej súťaži Najkrajší kalendár Slovenska opäť uspel kalendár prešovskej župy. V kategórii regióny získal druhé miesto za nástenný kalendár Drevené kostolíky Prešovského kraja 2019. Kalendár zaujal sériou fotografií, ktorých autorom je uznávaný fotograf Ján Štovka. Nástenný kalendár Kaštieľ v Humennom: V komnatách... z Vihorlatského múzea v Humennom, ktoré patrí do pôsobnosti PSK obsadil prvé miesto. Najkrajším kalendárom sa stal za fotografické stvárnenie interiérov niekdajšieho sídla Drugetovcov a Andrášiovcov.

Publikované: 11.01.2019 / Aktualizované: 23.04.2019 HoreTlačiť