Memorandum s evanjelickou cirkvou

PSK a Východný dištrikt Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania podpísali Memorandum o spolupráci

Samospráva

V historických priestoroch Inovačného partnerského centra na Hlavnej ulici v Prešove podpísal 28. mája Prešovský samosprávny kraj (PSK) Memorandum o spolupráci s Východným dištriktom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV).

Memorandum podpísal biskup Východného dištriktu ECAV Slavomír Sabol, dozorca Východného dištriktu ECAV Ľubomír Pankuch a za vedenie úradu Prešovského samosprávneho kraja župan Milan Majerský.

Predseda PSK Milan Majerský sa hneď v úvode vyjadril, že spolupráca s cirkvou v akejkoľvek oblasti je aj jeho prioritou a pristúpenie k takejto dohode ho preto veľmi teší. Podpísanie dokumentu vyzdvihol tiež biskup Slavomír Sabol, ktorý je presvedčený, že vzájomná pomoc môže mať pozitívny dopad pre ľudí žijúcich v tomto regióne. Zdôraznil poslanie každého subjektu, tak Prešovského samosprávneho kraja, ako aj cirkví, ktoré pracujú pre ľudí a s ľuďmi, čím sa ich aktivity často prelínajú. „Nejde o subjekt, ale o človeka, a práve v prospech človeka by sme mali konať,“ uviedol biskup S. Sabol vo svojom príhovore.

Samotný text rámcovej dohody niektoré z týchto prienikov konkrétne menuje. V preambule sa odvoláva na úspešnú spoluprácu Prešovského samosprávneho kraja, Východného dištriktu ECAV a iných partnerov pri realizácii projektov pri príležitosti 500. výročia reformácie (1517 – 2017) v roku 2017.

Slávnostne podpísaný dokument o spolupráci s Východným dištriktom ECAV na Slovensku je ďalším z memoránd podpísaných medzi PSK a cirkvami a má napomôcť rozvoju, prehlbovaniu a ochrane duchovného, kultúrneho i národného dedičstva, ako aj sociálnej a diakonickej službe. A tiež podpore školstva a mládeže, podpore cestovného ruchu, prezentácii duchovných hodnôt a šíreniu dobrého mena všetkých zúčastnených strán.

Publikované: 08.01.2019 / Aktualizované: 03.06.2019 HoreTlačiť