Deň PSK 2019 otvoril dvere verejnosti už po dvanásty krát

Podujatie prinieslo diskusie s predsedom, simulované zastupiteľstvo a ochutnávku z galaprogramu Nežná 30

Samospráva

Verejnosť mala 12. novembra po roku znovu možnosť nahliadnuť za brány Úradu PSK a inštitúcií v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Stalo sa tak v rámci 12. ročníka Dňa Prešovského samosprávneho kraja. V ten deň sa mladým i starším naskytla príležitosť zoznámiť sa s prácou zamestnancov úradu, jeho predsedu Milana Majerského aj s činnosťou sociálnych, kultúrnych i školských inštitúcií Prešovského kraja.

Deň Prešovského samosprávneho kraja je už tradične prezentáciou fungovania úradu a jeho odborov, no zároveň priestorom pre jednotlivé organizácie v krajskej zriaďovateľskej pôsobnosti.

„Tento deň ponúka menej oficiálnu, takpovediac neformálnu návštevu priamo na Úrade PSK a my  veríme, že svojím charakterom a zmysluplným obsahom zvýši povedomie o našom kraji a úlohe krajskej samosprávy pri jeho rozvoji a napredovaní. Prešovský kraj sú v prvom rade jeho ľudia. Je to kraj nás všetkých a každý jeden z nás  ho môže robiť krajším. Zanechať v ňom svoju pečať či  brázdu a pričiniť sa tak o jeho zveľaďovanie,“ privítal prítomných úvodným slovom predseda PSK Milan Majerský.

Tohtoročný Deň PSK sa niesol v atmosfére Nežnej revolúcie a verejnosť symbolicky preniesol do revolučného roka 1989, ktorý pre Slovensko znamená zrod demokratického štátu.  Zlomové obdobie spred tridsiatich rokov na podujatí priblížilo 36 protagonistov a študentov stredných škôl z Prešovského kraja -  zo Strednej odbornej  školy pedagogickej v Levoči, Gymnázia na Kukučínovej ulici v Poprade, Strednej zdravotníckej školy v Poprade, Gymnázia v Lipanoch a Súkromnej odbornej školy Biela voda v Kežmarku. Dopĺňali ich  talentovaní pedagógovia a ďalší umelci, ktorých vystúpenie bolo živou pozvánkou na pripravovaný galaprogram Nežná 30. Ten bude mať svoju premiéru na veľkej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove už o dva dni.

Atmosféru Nežnej revolúcie dopĺňala fotografická výstava momentiek Novembra 89 inštalovaná na druhom poschodí. Prítomní mohli zároveň zhliadnuť i výstavu Choď a foť Krajskej organizácie cestovného ruchu prinášajúcu jedinečné zábery z nášho kraja. Veľký ohlas zaznamenalo simulované zastupiteľstvo s predsedom PSK Milanom Majerským a poslancami krajského parlamentu so študentmi stredných škôl, ako i „fotobúdka,“ v ktorej sa na počkanie vyhotovovali fotografie ako spomienka na tohtoročný Deň PSK.

Zaujímavý program počas Dňa Prešovského samosprávneho kraja ponúkli tiež inštitúcie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Už tradične to bol voľný vstup do múzeí a galérií či bezplatný zápis do knižníc, v tých taktiež odpustenie sankčných poplatkov. Inštitúcie si pre verejnosť pripravili workshopy, rôznorodé muzeálne expozície, otvorené depozitáre, výstavy, komentované prehliadky, súťaže, kvízy, prezentácie, filmové projekcie či medzigeneračné diskusie, ochutnávku svojej gastronómie a tiež besedy so zahraničnými hosťami a poslancami krajského zastupiteľstva. Hvezdárne v  Prešove, na Kolonickom sedle a v Roztokoch prišli so špeciálnou ponukou pozorovania nebeského úkazu - prechodu planéty Merkúr pred Slnkom. Zariadenia sociálnych služieb zaujali s tvorivými dielňami a názornými ukážkami práce s prijímateľmi v podobe fyzioterapie či canisterapie.

Verejnosť sa počas tohtoročného podujatia mohla na facebooku Prešovského samosprávneho kraja zároveň zapojiť do súťaže o zaujímavé ceny.

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
tel: 051/7081 135