Oslavy Rusínov v Srbsku

Nechýbal ani Prešovský samosprávny kraj

Cezhraničná spolupráca

Na oslavách Národného sviatku Rusínov v Srbskej republike, ktoré sa uskutočnili 19. januára v Ruskom Keresture. mal zastúpenie aj Prešovský samosprávny kraj. Slávnosti sa zúčastnil riaditeľ Strednej odbornej školy na Okružnej ulici v Poprade Vasil Kuzmiak a krajský poslanec Peter Sokol.

Okrem oficiálneho programu sa zástupcovia PSK zúčastnili aj slávnostnej panychidy a posvätenia pamätníka prvému učiteľovi našich vojvodinských rodákov Petrovi Kuzmiakovi. A to aj za prítomnosti Olexandra Alexandroviča z Ambasády Ukrajiny v Belehrade, riaditeľky školy P. Kuzmiaka v Ruskom Keresture Heleny Pašo Pavlovič, farára Mihajla Malacka a ďalších.

Krajský poslanec Peter Sokol predostrel počas návštevy Srbska tiež myšlienku spojiť v rámci cestovného ruchu pútnické miesta v PSK (Levoča, Litmanová, Ľutina, Gaboltov) s pútnickým miestom Vodica, ktoré je uznané ako pútnické mariánske miesto v Keresturskom chotári.

Publikované: 08.01.2019 / Aktualizované: 14.05.2019 HoreTlačiť