Víťazom 2. ročníka Šarišského hackathonu je Marek Gogoľ zo SPŠE Prešov

Zvíťazil s projektom KAM PO

Školstvo

Druhý ročník podujatia Šarišský hackathon určeného mladým informatikom, programátorom či študentom sa opäť tešil veľkému záujmu. Priniesol niekoľko zaujímavých aplikácií a riešení, ktoré pomôžu tak mestu Prešov ako celému Prešovskému kraju a ich obyvateľom i turistom. Jeho víťazom sa napokon stal Marek Gogoľ, absolvent z SPŠ elektrotechnickej v Prešove, ktorý si vďaka svojej aplikácii KAM PO vysúťažil hlavnú výhru 3 tisíc eur. Jeho projekt prináša riešenie problému ôsmakov a deviatakov, kam ísť po základnej škole.

Do druhého Sarišského hackathonu sa zapojilo celkovo osem súťažných tímov, ktoré tvorilo približne 40 mladých programátorov z Prešova a okolia. Tí pracovali v hlavnej téme, ktorou boli otvorené dáta a datasety mesta a PSK. Tento ročník pripravilo mesto Prešov v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, Prešovskou univerzitou a iniciatívou Catching-up Regions pod záštitou Európskej komisie a za technickej podpory Svetovej banky. Podujatie otvorila v piatok 4. októbra panelová diskusia v Evanjelickom kolégiu, konkrétne primátorka Prešova Andrea Turčanová, riaditeľ Úradu PSK Bystrík Mucha a Miloslav Michalko z Prešovskej univerzity. Rečníkmi panelovej diskusie boli okrem iných Michal Kaliňák zo ZMOS, Erika Horanská z Ministerstva dopravy a výstavby SR a Bibiána Miščíková z PSK. Jej témou bol Udržateľný rozvoj mesta a regiónu a súčasťou tiež vystúpenie študenta z SPŠE v Prešove, ktorý spolu so zástupcom Mestského úradu Prešov po prvýkrát verejne odprezentoval vizuál stránky SMARTCITY.

Víkendová fáza Hacktahonu už pokračovala súťažnou časťou v priestoroch SPŠ elektrotechnickej v Prešove. Práve na tomto mieste vznikali nové inovatívne aplikácie, okrem víťaznej M. Gogoľa aj projekt Poseparujme!, s ktorým si košický A-Team v zložení Juraj Gereg, Ivan Rastislav Gavlák, Monika Beláková a  Peter Focko vysúťažil druhé miesto a výhru 2 tisíc eur. Aplikácia spolužiakov z Technickej univerzity v Košiciach sa zamerala na prítomnosť kontajnerov na separovaný zber či na veľkoobjemové kontajnery a na to, kedy sa vyvážajú. Na treťom mieste skončil popradský Liquid Team - Tomáš Korenko, Róbert Hozza, Tomáš Jakubec a ich aplikácia mesto.digital, ktorá sa zamerala na poslancov a  analýzu ich hlasovania a tiež zobrazenia kontroverzného hlasovania poslancov, čo má pomôcť voličom zorientovať sa. Z podujatia si Popradčania odniesli sumu 1 tisíc eur.

Hackathonisti vytvorili mnoho ďalších inovatívnych riešení. Aplikácie na odpady, poslancov alebo parkovanie. Konkrétne s parkovacou aplikáciou Parkovanie pod palcom získali dve špeciálne ceny ďalší študenti SPŠE - tím The Boys.

Ďalšie ocenenia 2. Šarišského hackathonu:

Cena Antik Telecom: The Boys

Cena NDCon: The Boys