V rámci programu DofE sa ocenilo viac ako 300 mladých z Prešovského a Košického kraja

Súčasťou bolo aj podpísanie Memoranda o spolupráci medzi PSK a DofE

Školstvo

Počas najväčšej ceremónie na východnom Slovensku sa v rámci Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE) v Hanušovciach nad Topľou dňa 3. septembra 2019 ocenilo vyše 300 mladých ľudí z PSK a KSK za ich vytrvalosť a cieľavedomosť.

DofE je rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a napĺňať svoj potenciál.  Do programu sa ročne zapája 1,3 mil. mladých zo 140-ich krajín sveta, ktorí si po dobu 6 mesiacov plnia svoje osobné ciele a siahajú na dno svojich síl. Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo niekoľko mesiacov pracovať a prekonať štyri výzvy - rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu.

Program prišiel na východ aj vďaka Karpatskej nadácii, ktorá je hlavným partnerom programu v tomto regióne. Teší sa u nás veľkému záujmu študentov, učiteľov a partnerov. Svedčia o tom stovky zapojených na východe Slovenska, ktorých podporuje vyše 200 učiteľov a pracovníkov s mládežou na 55 školách a organizáciách.

„Stretávať sa počas celého roka a sledovať, ako dosahujete a neraz aj prekračujete svoje limity je naozaj krásne a povzbudzujúce. Vidieť, že mladý človek musí vyjsť zo svojej ulity, zo svojej komfortnej zóny, a prekonávať sám seba je niečo neopísateľné,” spomenula vo svojom príhovore Vedúca programu DofE, Miroslava Prišáčková zo spojenej školy sv. Ľudmily Podjavorinskej v Prešove.

Súčasťou podujatia bolo aj podpísanie Memoranda o spolupráci medzi Prešovským samosprávnym krajom a DofE s cieľom rozvíjať vzájomnú spoluprácu v oblasti politiky mládeže a rozvoja ich charakterových vlastností.

„Úprimne sa teším tejto partnerskej dohode, lebo viem, že v našom kraji máme schopných, serióznych a odhodlaných učiteľov. Určite budeme motivovať aj našich študentov, aby sa odhodlali a išli do tohto programu. Pri hľadaní ďalšieho zamestnania je to určitý punc kvality, certifikát, ktorý im môže naozaj pomôcť pri ďalšom uplatnení v živote,“ spomenul vo svojom príhovore počas ceremoniálu oceňovania mladých a podpisovania memoranda predseda PSK Milan Majerský.

Tohtoroční úspešní absolventi DofE sú z týchto škôl a organizácií:

Prešovský kraj:

• Gymnázium bl. Pavla Petra Gojdiča, Prešov