Prešovský samosprávny kraj pomáha pri nešťastí v Prešove

Poslanci schválili 50 tisíc pre rodiny zasiahnuté výbuchom bytovky

Sociálne služby

Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja na svojom zasadnutí 9. decembra  schválilo prvých 50 tisíc eur na pomoc po výbuchu plynu v bytovke na Mukačevskej ulici v Prešove.

Za uznesenie hlasovali všetci prítomní poslanci. Finančné prostriedky boli poukázané na Nadáciu PSK pre podporu rodiny s tým, že táto suma by nemala byť konečná.

„Je to v podstate najrýchlejšia a najúčinnejšia pomoc, keďže nadáciu už máme schválenú. Tieto finančné prostriedky vieme pravdepodobne už do konca týždňa poukázať ľuďom, ktorí sú odkázaní na túto pomoc," povedal predseda PSK Milan Majerský. Ako dodal,  o pridelení peňazí bude rozhodovať správna rada nadácie na základe údajov poskytnutých od mesta Prešov. Financie budú prerozdelené na osobu, prioritne obyvateľom bytovky č. 7 najviac postihnutým piatkovým nešťastím. Zároveň pripustil, že z rozpočtu kraj vyčlení aj ďalšie finančné prostriedky, ktoré budú predmetom rokovania najbližšej schôdze krajského parlamentu v novom roku.

„Sme pripravení cez našu nadáciu poskytnúť ďalšie finančné prostriedky, ak bude potrebné. Táto nadácia slúži primárne pre tieto účely v prípade, ak rodinu alebo jednotlivcov vážna kríza, pohroma, nejaký živel a toto je presne tá situácia,“ uviedol predseda PSK.

Prešovský samosprávny kraj poskytol pomoc obetiam nešťastia bezprostredne po piatkovom výbuchu v Prešove.  V spolupráci s mestom ponúkol dočasné núdzové bývanie pre udalosťou postihnuté rodiny a obyvateľov v stredoškolskom internáte na Volgogradskej ulici. Aktuálne dočasné ubytovanie spolu so stravou využíva 13 ľudí. V teréne pri sanačných prácach je využívaná aj technika Správy a údržby ciest PSK.

Súbežne s vyčlenenými financiami zastupiteľstvom PSK prebehla peňažná zbierka medzi krajskými poslancami. Pre príspevky donorov a verejnosti je naďalej otvorený aj účet Nadácie PSK na podporu rodiny.

„Je to obrovské nešťastie, ktoré nemá obdobu. Súcitíme s pozostalými, vyjadrujeme hlbokú sústrasť rodinám obetí. Aj keď nie je v našich silách zmierniť ich žiaľ, budeme sa snažiť zo všetkých síl aspoň zmierniť následky tejto tragédie,“ reagoval na smutné udalosti z piatka 6. decembra predseda PSK Milan Majerský.

Odbor sociálnych vecí a rodiny

Sekretariát: 051 / 70 81 602

E-mail: socialny@psk.sk