Šiesteho októbra si pripomíname 75. výročie  Karpatsko-duklianskej operácie

Spomienkové oslavy na Dukle a vo Svidníku

Región

Občania na Slovensku si 6. októbra pripomínajú jednu z najkrvavejších operácií druhej svetovej vojny, Karpatsko-dukliansku operáciu. Pri príležitosti 75. výročia tejto vojenskej operácie si v tento deň uctíme pamiatku všetkých, ktorí v roku 1944 v ťažkých podmienkach bojovali za našu slobodu. Pietnym aktom kladenia vencov k Pamätníku československého armádneho zboru na Dukle a k Soche arm. gen. L. Svobodu i Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku.

Medzi pamätné dni Slovenskej republiky (SR) sa 6. október zaradil Zákonom číslo 241 z 20. októbra 1993 o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch a v znení jeho neskorších úprav. O zmene názvu pamätného dňa „Deň obeti Dukly“ na „Deň hrdinov Dukly“ rozhodli poslanci NR SR 24. novembra 2015, keď schválili novelu Zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch.

V priestore Duklianskeho priesmyku sa Karpatsko-duklianska operácia začala 8. septembra 1944 smerom od poľského mesta Krosno a mala spojiť povstalecké sily SNP so sovietskymi armádami. Trvala do 28. októbra 1944 a bola súčasťou širšie vedenej Východokarpatskej operácie.

Operácia vstúpila do dejín ako najväčšia a najkrvavejšia bitka línie východného frontu, súvisiaca s územím Slovenska. Zároveň bola jednou z najväčších horských bitiek druhej svetovej vojny a najťažších na slovenskom území, ktoré si vyžiadala mnoho obetí na životoch.

V celej Východokarpatskej operácii stratili vojská Červenej armády 21 000 vojakov, 84 000 ďalších utrpelo rôzne zranenia. Vysoké obete priniesli aj jednotky Prvého československého armádneho zboru: 844 na životoch a 4 068 zranených.

Na oslavy 74. výročia v uplynulom roku prišli stovky potomkov účastníkov operácie, na spomienkovej slávnosti však nechýbali ani priami účastníci protifašistického odboja a vojnoví veteráni, ktorí na tomto zložitom úseku Východných Karpát zažili kruté boje. Pietneho aktu sa zúčastnil premiér SR Peter Pellegrini , minister obrany Peter Gajdoš a predseda PSK Milan Majerský. Deviatim vojnovým veteránom minister Gajdoš udelil pamätné medaily.

O priebehu Karpatsko-duklianskej operácie sa dočítate tu: https://www.vtedy.sk/den-hrdinov-karpatsko-duklianskej-operacie

Odbor strategického rozvoja

Sekretariát: 051 / 70 81 502

E-mail: rozvoj@psk.sk