Zvedavé čítanie

Literárny festival pre zvedavé deti a ich rodičov

Kultúra

Občianske združenie Slniečkovo spolu s Knižnicou P. O. Hviezdoslava v Prešove  prichádza s novým literárnym festivalom Zvedavé čítanie. Od štvrtku do soboty bude pre zvedavé deti a ich rodičov pripravený pestrý program, počas ktorého spoznajú nielen skvelé detské knihy a ich autorov, no zažijú aj kopec zábavy, dobrodružstva, nových myšlienok, nápadov, hier a tvorivých aktivít.

Festival zahájime vo štvrtok 13.6.2019 o 17:30 Literárnym večerom pre širokú verejnosť v priestoroch Centra regionálnych dokumentov na Hlavnej 139, počas ktorého moderátor Milan Kolcun privíta barda slovenskej literatúry Ľubomíra Feldeka i jeho súputníka Ondreja Nagaja; prezradí identitu Pána Mrkvičku i Hany Naglik; odhalí, čo majú nové Petra Nagyová-Džerengová či Majka Štefanková a predstaví tvorbu Katky Škorupovej i Zbyňa Džadoňa a ilustrátorky Janky Kalixovej. Chýbať nebudú ani hviezdy prešovskej detskej literatúry: Valentín Šefčík, Betka Verešpejová či Gabika Futová. Hudobnými hosťami večera budú Katka Feldeková a Richard Šimurka.

V piatok sa k hosťom pridá Pán Guľôčka a jeho autor Wojciech Widlak, ikona poľskej detskej literatúry, ako i Daniel Rušar s ilustrátorkou Adelou Režnou. Spolu s ostatnými spisovateľmi sa rozbehnú do prešovských škôl, kde sa budú osobne venovať deťom a ukážu im, že ak si vyberú tú správnu knihu, čítanie nie je nuda. Celé to oživia rozhovormi, spevom či tvorivými dielňami. Tešiť sa na nich môžu žiaci na Katolíckej spojenej škole sv. Mikuláša, Evanjelickej spojenej škole, na základných školách Solivarská a Mirka Nešpora, ale i deti z materských škôl Bratislavská či Bajkalská, kde sa bude čítať aj pred spaním.

Festival vyvrcholí v sobotu 15.6.2019 celodenným programom v detskej knižnici Slniečko na Hlavnej 16. Pre malých i veľkých budú od 09:30 okrem stretnutí so spisovateľmi pripravené bábkové i interaktívne divadielka, hudobná škôlka, príbeh novej knihy, ilustračné tvorivé dielne, zážitkové i autorské čítania s hrami či pesničkami, ale i čítanie so zvedavou surikatou, zvieratková návšteva či (ne)obyčajný workshop pre rodičov. Bohatý program festivalu pripravila knižnica v spolupráci so školami a škôlkami, Babadlom, košickou ZOO i občianskymi združeniami Mama tata čítajte s nami, Čítajme si spolu a Haliganda. Záštitu nad festivalom prevzala primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová a z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia ako hlavný partner projektu a zo svojho  rozpočtu naň prispel i Prešovský samosprávny kraj. Aj vďaka ich podpore na festivale určite nájdete vhodné knihy na prázdninové čítanie pre deti, o deťoch a s deťmi.

formáta PDF Program na stiahnutie - PDF (1,60 MB)

Publikované: 08.01.2019 / Aktualizované: 13.06.2019 HoreTlačiť