VIANOCE V MÚZEU 2019

Strávte čas vianočný vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

Kultúra

Pokračovaním dlhodobého projektu Vianoce v múzeu pozýva Vihorlatské múzeum v Humennom  širokú verejnosť od 10. decembra 2019 do svojich priestorov na vianočne ladený program.

V rámci vianočných interaktívnych podujatí  pre školy ponúkame školským kolektívom v termíne od 9. do 13. decembra 2019  s Vianocami súvisiaci environmentálny vzdelávací program, tematické sprevádzanie vianočne vyzdobenými expozíciami, vianočné tvorivé dielne, workshopy venované vianočnému zvykosloviu, divadelné predstavenie a sprievodné výstavy. Program pre školy prebieha v čase od 8. do 15. hodiny (detailný program sa nachádza na www.muzeumhumenne.sk). Jednotlivé zábavno-edukačné podujatia predstavujú prienik historicko-etnografických i ekologických  pohľadov na vianočné obdobie, vytvárajú priestor pre tvorivé  aktivity, oddych a zábavu školákov všetkých vekových kategórií.

Širokú verejnosť pozývame do múzejných výstavných priestorov na dve novoprezentované  výstavy. Od 10. decembra je vo výstavných priestoroch múzea verejnosti sprístupnená výstava dobových vianočných pohľadníc pod názvom Šťastné a veselé... Vystavené exponáty pochádzajú zo zbierkového fondu Vihorlatského múzea v Humennom. Výstava vianočných pohľadníc zo začiatku minulého storočia až po súčasnosť dopĺňajú vianočné medovníkové dekorácie z dielne Evy Gerbocovej zo Sniny.   Dňa 12. decembra 2019 sa v Galerijnej sieni Oresta Dubaya Vihorlatského múzea v Humennom so začiatkom o 15.30 hod. koná vernisáž spoločnej výstavy humenských autorov pod názvom  Kontrasty a súzvuky − Vladimíra Savkaničová a Vladimír Vajs − výber z tvorby. Vianočnú výstavnú ponuku dopĺňa stála výstava dobových fotografií kaštieľa v Humennom Kaštieľ v zrkadle času a historicko-etnografická výstava Z dejín Rómov na Slovensku.

Múzejný vianočný program je napĺňaním myšlienky otvoreného múzea umožňujúceho meditatívnu alternatívu náhlivosti predvianočného obdobia. Našim cieľom je múzejnému publiku vytvoriť prostredie k sprostredkovaniu vzájomne prežívaných pocitov priateľstva, spolupatričnosti, úcty a rešpektu. Usilujeme sa o vytvorenie priestoru historicky poučného a príťažlivého, umelecky kultivovaného, záujmovo inšpiratívneho  a spoločensky zodpovedného k spoločnému prežívaniu vianočných emócií, ako schopnosti darovať Vianoce.

Mgr. Jana Fedičová

Vihorlatské múzeum v Humennom