V Ľubovnianskych kúpeľoch sa stretli Rusíni z celého sveta

Kongres sa na Slovensko vrátil po dlhých 16 rokoch

Kultúra

Ľubovnianske kúpele sa stali v dňoch 4. až 7. júla 2019 centrom medzinárodného rusínskeho hnutia. Zišli sa v nich delegácie Rusínov z európskych krajín a Severnej Ameriky na XV. Svetovom kongrese Rusínov (SKR).

V poradí XV. Svetový kongres Rusínov podporil okrem Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a predsedu vlády SR Petra Pellegriniho tiež Prešovský samosprávny kraj prostredníctvom Odboru kultúry, a to sumou 3 000 eur.

Účastníci kongresu počas dvoch dní plenárnych zasadnutí hodnotili prácu členských organizácií za dvojročné obdobie od posledného kongresu, ktorý sa uskutočnil v chorvátskom meste Osijek, ale aj celkovú prácu Svetového kongresu Rusínov. Kongres si vybral nové zloženie svojich komisií, ktoré pri ňom pôsobia. Taktiež si delegáti zadefinovali ciele pre nasledujúce dvojročné obdobie. Súčasťou piatkového stretnutia bolo aj odovzdávanie Ceny Vasiľa Turoka – Heteša za oblasť rusínskej kultúry a ďakovných listov predsedu Svetového kongresu Rusínov za prácu medzi XIV. a XV. kongresom. V sobotu si okrem iného delegáti vypočuli správu o činnosti Svetového fóra rusínskej mládeže a správy  predsedov jednotlivých komisií. Zároveň sa zvolilo sa nové zloženie Svetovej rady Rusínov a predseda rady, ktorý je automaticky aj predsedom SKR. Na záver bola prijatá rezolúcia kongresu.

Keďže tento rok Rusíni na Slovensku organizujú kongres, Rusínska obroda na Slovensku sa rozhodla osláviť sviatok Deň Rusínov v rámci neho spolu s delegátmi zo zahraničia. Sviatočný program bol pripravený na piatkové popoludnie v obci Kamienka, kde si prítomní pripomenuli 100 rokov od pripojenia rusínskych území k Československu a 200 rokov od narodenia buditeľa Alexandra Pavloviča. Nasledovala panychída pri miestnom gréckokatolíckom chráme, ktorá bola odslúžená za všetkých nebohých členov SKR od jeho vzniku v roku 1991. Odtiaľ sa Rusíni vybrali slávnostným pochodom na miestny amfiteáter, kde bol pripravený bohatý kultúrny program. V rámci neho sa  v skanzene pod Ľubovnianskym hradom uskutočnil koncert Igora Kucera a jeho Emotion Group. V prevedení tohto rusínskeho umelca a jeho hudobnej skupiny zazneli na amfiteátri pod hradom tiež piesne matky Andyho Warhola Júlie Varcholovej.

Svetový kongres Rusínov, z praktických dôvodov dnes registrovaný ako občianske združenie, bol na Slovensku od roku 1991 len raz, a to v roku 2003 v Prešove. Vrátil sa tu teda v rámci malého jubilea, keďže tento kongres bol pätnástym. Momentálne je predsedom SKR Dr. Štefan Ljavinec, rodák z Podkarpatia (Zakarpatskej oblasti Ukrajiny), žijúci v Maďarsku.

Prehľad Svetových kongresov Rusínov a ich predsedov

Kongresy: 1991 – Medzilaborce (Československo), 1993 – Krynica (Poľsko), 1995 – Ruský Kerestur (Juhoslávia), 1997 – Budapešť (Maďarsko), 1999 – Užhorod (Ukrajina), 2001 – Praha (Česká republika), 2003 – Prešov (Slovensko), 2005 – Krynica (Poľsko), 2007 – Siget (Rumunsko), 2009 – Ruský Kerestur a Petrovce (Srbsko a Chorvátsko), 2011 – Pilisszentkereszt (Maďarsko), 2013 – Mukačevo, Užhorod, Svaľava (Ukrajina), 2015 – Deva (Rumunsko), 2017 – Osijek (Chorvátsko). Predsedovia Svetovej rady Rusínov, od roku 2017 aj Svetového kongresu Rusínov: Vasiľ Turok – Heteš, Alexander Zozuľak, Andrzej Kopcza, Paul Robert Magocsi, Ďura Papuga, Štefan Ljavinec.

Publikované: 11.01.2019 / Aktualizované: 12.07.2019 HoreTlačiť