Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Na krídlach do Karpát

Podujatie Vihorlatskej hvezdárne „Na krídlach do Karpát“ prilákalo množstvo návštevníkov

Kultúra

Zaujali prehliadka letovej techniky či tréningové lety na motorových rogalách

Tohtoročné horúce leto spestrilo v Humennom v dňoch 27.6.2019 až 30.6.2019 podujatie „Na krídlach do Karpát“, ktoré vzniklo v rámci projektu „Vesmír na dlani 2017“ spolufinancovaného Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu v rámci programu cezhraničnej spolupráce Poľsko- Slovensko 2014-2020.

Jeho organizátorom bola Vihorlatská hvezdáreň v Humennom spolu s občianskym združením „Na krídlach do Polonín“ a Paraglaidingovým klubom Vihorlat a uskutočnilo sa na letisku Kolonica pri Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle.

Bohatý program pozostával z prednášok na témy o histórii Observatória a letiska na Kolonickom Sedle a o astronómovi a letcovi M.R. Štefánikovi. Konali sa pod taktovkou lektorov I. Kudzeja a M. Sluka a boli spojené  s výstavou o jeho živote a činnosti. Nemenej zaujímavé boli aj prednášky „Projekt APOLLO-50 rokov od vstupu človeka na Mesiac“ a  história astrofotografie v podaní R. Adama, ktoré si našli priestor najmä v radoch priaznivcov fotografovania a pozorovania vesmírnych objektov.

Počasie prialo aj prehliadke letovej techniky a praktickej inštruktáži k letom s lektorom M. Boberom, ktorá bola spojená s tréningovými letmi na motorových rogalách. Teleskopické pozorovania a fotografovania zaujímavých objektov hviezdnej oblohy zase do ranných hodín prilákali návštevníkov, ktorých zaujíma hviezdna obloha. Podujatie ponúkalo široké spektrum atrakcií, program plný poučných prednášok, prehliadky areálu a lietadiel, ako aj možnosť vidieť svet z vtáčej perspektív a prilákalo množstvo návštevníkov.

Zdroj a foto: Tatiana Rusinková, Vihorlatská hvezdáreň v Humennom

Odbor kultúry

Sekretariát: 051 / 70 81 752

E-mail: kultura@psk.sk