Na Astronomickom pracovisku Roztoky sa vybudoval Park Slnečnej  sústav

Vznikol v rámci projektu "Vesmír na dlani 2017"

Kultúra

V uplynulých dňoch pribudol k športoviskám a oddychovým priestorom na Astronomickom pracovisku v obci Roztoky, patriacom pod Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku, ktorého zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj, Park Slnečnej sústavy.

Jeho súčasťou je náučný chodník, kde sú umiestnené jednotlivé modely slnečnej sústavy, pričom je určený deťom i dospelým a môže tiež pomôcť záujemcom o prírodné vedy a astronómiu.

Park slnečnej sústavy bol vybudovaný v rámci projektu "Vesmír na dlani 2017", ktorý je financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko-Slovensko 2014 – 2020. Jeho vybudovanie si podľa riaditeľky POS vo Svidníku M. Pajzinkovej vyžiadalo náklady vo výške 12 650 eur.

Park umožňuje všetkým vekovým kategóriám spoznať vesmír či jeho tajomstvá zblízka.

Budova astronomického pracoviska v Roztokoch bola postavená v roku 1926. Ide o pamiatkovo chránenú drevenicu, ktorá v  roku 2005 prešla rozsiahlou rekonštrukciou. Vytvorili sa tu štandardné ubytovacie podmienky pre realizáciu vidieckej turistiky s kapacitou 28 miest. Pribudlo volejbalové ihrisko, tenisové kurty a  oddychová zóna s altánom a krbom. V areáli sa nachádzajú aj dva ďalekohľady, POS disponuje i ďalšími prenosnými.

Mgr. Daša Jeleňová

Kancelária predsedu PSK, oddelenie komunikácie a propagácie
tlačový hovorca PSK
tel: 051/7081 135