Inaugurácia diel Andyho Warhola

Exkluzívna výstava v MMUAW v Medzilaborciach

Kultúra

Inauguračné výstavy sú takým typom výstav, ktoré sledujú prioritný cieľ – predstaviť verejnosti nové diela v rámci stálych expozícií. Sú výsledkom manažérsko-odborných schopností tímu múzea a v dobrom zmysle slova prezentačnou pýchou akvizičnej koncepcie.

Rozširovať expozície múzea o nové diela v rámci zbierkového fondu alebo dlhodobých výpožičiek je v kontexte diel Andyho Warhola, pop-artu všeobecne, a súčasného umenia inšpirujúceho sa alebo odvolávajúceho sa na pop-art, mimoriadne náročná úloha. Andy Warhol patrí k najrýchlejšie obchodovateľným umelcom na svete, jeho najlacnejšie diela sa pohybujú v desiatkach tisíc eur. Podobne sú na tom aj ďalší svetoví umelci pop-artu:  Keith Haring, Robert Indiana či Roy Lichtenstein. Z týchto dôvodov je preto vzácne získať diela týchto umelcov pre expozície múzea v dobrej kondícii, v zberateľsky zaujímavej edícii,  a v téme, ktorá vie byť pre konzistentnosť expozícií adekvátna.

Inaugurácia bude mať 19. 12. 2019 v MMUAW skutočne exkluzívny charakter. Predstavíme Vám až 26 nových diel od 4 autorov svetového významu. Prvýkrát na Slovensku budú môcť návštevníci múzea vidieť kompletné portfólio diel „Love“ od Andyho Warhola a jeho tri ďalšie diela: „Committee 2000“, „Jimmy Carter“ - portrét bývalého amerického prezidenta s jeho signatúrou, a „Shoe and Leg“ - dielo z predpop-artového obdobia autora. Kým Andy Warhol je v dejinách umenia známy ako kráľ pop-artu, jeho spolupracovník z legendárnej Factory Steve Kaufman je považovaný za princa tohto dominantného umeleckého hnutia druhej polovice 20. storočia. Inaugurovať budeme až 16 diel na plátne od Kaufmana, medzi ktorými nebudú chýbať portréty Marilyn Monroe, Elvisa Presleyho, Céline Dion, Dalajlamu či výtvarné modifikácie slávnej Warholovej Campbellovej polievky. Slovenskú premiéru budú mať aj diela dvoch súčasných svetových umelcov. Obaja patria k súčasnej svetovej „extralige“. Od Davida Hockneyho predstavíme kolorovanú litografiu z obdobia rokov 1978-1980 pod názvom „Pool“, čo je významným výstavným míľnikom v súvislosti s týmto umelcom. David Hockney je, podobne ako bol kedysi aj Andy Warhol, rekordérom najdrahšie predaného diela od žijúceho autora na svetovom trhu s umením. Posledné dve diela budú doslova čerešničkou na torte inauguračného večera. Jeden z najpopulárnejších umelcov, ak nie najpopulárnejší v kontexte súčasného umenia,  hviezda street-artového sveta – BANKSY sa po piatich rokoch opäť výstavne vracia do Múzea moderného umenia Andyho Warhola, a to skutočne vo veľkom štýle – s originálnou grafikou „Strawberry Donut“, a s atypickým dielom „Watchtower“, ktoré vytvoril ručným vyrezávaním z olivového dreva počas svojho pobytu v Betleheme pre Santas Ghetto v roku 2007, patrí k dielam s protivojnovou tematikou. Darí sa nám uskutočňovať koncept rozširovania prezentácie nových diel, konzistentných s dielami osobnosti Andyho Warhola, čoho dôkazom je aj inaugurácia, na ktorú Vás srdečne pozývame. Inaugurované diela budú vystavené do konca januára 2020. Po inaugurácii diel bude krst dvoch kníh o MMUAW a jeho aktivitách, spojený s autogramiádou zostavovateľov kníh.

Mgr. Martin Cubjak

riaditeľ MMUAW