Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
Textová verziaMapa stránkyTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

Diela Andyho Warhola vystavuje Šariššká galéria v Prešove

Kráľ pop-artu putuje po Prešovskom kraji

Kultúra

Diela svetoznámeho umelca Andyho Warhola vyrážajú opäť na turné. Od 7. mája sa ich zastávkou stane Šarišská galéria v Prešove. Jedinečnú výstavu pod názvom Ja pochádzam odnikiaľ pripravilo Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach v rámci špeciálneho projektu Warhol tour 2018 – 2021.

Výstava, ktorá nesie v názve výrok Andyho Warhola  Ja pochádzam odnikiaľ , je koncepčne zameraná na bližšie poznanie Warhola cez isté artefakty, dokumenty, rané diela umelca, vplyv matky na formovanie jeho umeleckého i filozofického pohľadu na život, umenie a svet.

Zámerom kurátorov projektu Warhol Tour, ktorého súčasťou je aj táto výstava, je pokúsiť sa odpovedať na výrok, ktorým Warhol akoby zámerne tajil svoj pôvod, no na druhej strane provokoval k hľadaniu poznania skutočného pôvodu.

To „odnikiaľ“  je svet, geografická poloha, etnikum, čo s prihliadnutím na historické fakty už znamená „odnikiaľ“. Rodičia prišli z Horného Uhorska, časti Rakúsko - Uhorska, neskôr premenované na Československo, až naposledy na Slovensko, samostatnú štátnu formáciu, kde sa nachádza rodisko jeho rodičov Miková.

Výstava Ja pochádzam odnikiaľ v Šarišskej galérii je pokračovaním dlhodobého projektu Warhol Tour, ktorý realizuje Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach. Cieľom je predstaviť diela kráľa pop-artu prostredníctvom tematických výstav vo všetkých okresoch Prešovského kraja. Výstava v Prešove sa vo svojej koncepcii zameriava najmä na pôvod Andyho Warhola, predstavuje jeho ranné práce, ale v konfrontácii aj s jeho ikonickými pop-artovými dielami ako Marilyn Monroe, Jackie Kennedy, Goethe až po diela, ktoré vytvoril tesne pred svojou smrťou a súvisia s jeho náboženskou vierou ako Posledná večera, Kríže či Lebky.

Súčasťou výstavy bude aj dielo synovca Andyho Warhola Jamesa Warholu a originálna perokresba jeho matky Júlie. Bonusom expozície bude aj zaujímavá  paralela s aktuálnymi  Majstrovstvami sveta v hokeji, ktoré v čase trvania výstavy prebiehajú v Bratislave a v Košiciach. Súčasťou expozície bude totiž aj unikátny portrét Wayne Gretzkeho, ktorý podpísal nielen Andy Warhol, ale aj samotná legenda kanadského hokeja.

Jedinečný projekt Warhol tour  2018 – 2021 odštartoval v Levoči. V Prešove sa expozícia svetoznámeho umelca zdrží od 7. mája  do 30. júna.  Nasledovať budú výstavy v Bardejove a vo Svidníku, v ďalších dvoch rokoch  i v zvyšných okresných mestách kraja. Turné diel Andyho Warhola sa koná pod záštitou predsedu PSK Milana Majerského.

Odbor kultúry

Sekretariát: 051 / 70 81 752

E-mail: kultura@psk.sk

Kultúrne organizácie PSK - riaditelia