Deň dobrosusedstva 2019

Podujatie po prvýkrát otvorené aj pre verejnosť

Cezhraničná spolupráca

V obci Ubľa, v slovensko-ukrajinskom pohraničnom území sa 18. mája 2019 uskutoční 18. ročník priateľského stretnutia predstaviteľov dvoch susedných štátov Slovenska a Ukrajiny.

Cieľom každoročného medzinárodného podujatia je vytváranie priaznivého prostredia na budovanie a posilňovanie priateľských partnerských vzťahov, na  vytváranie podmienok na nadväzovanie kontaktov a rozvoj cezhraničnej spolupráce slovenských a ukrajinských subjektov na rôznych úrovniach a v rôznych oblastiach. Tento rok je hlavným organizátorom Dňa priateľstva – Dňa dobrosusedstva Prešovský samosprávny kraj, ktorý na podujatí spolupracuje so spoluorganizátorom Košickým samosprávnym krajom, Zakarpatskou oblastnou štátnou administráciou a Zakarpatskou oblastnou radou.

Deň priateľstva – Deň dobrosusedstva je významné medzinárodné kultúrne a spoločenské podujatie, ktorého sa každoročne zúčastňujú jednak predstavitelia štátnych orgánov, ako aj predstavitelia regionálnej a miestnej samosprávy, podnikateľské subjekty, organizácie, inštitúcie a občania v prihraničných oblastiach Slovenska a Ukrajiny. Podujatie zároveň vytvára vhodné podmienky pre budovanie prostredia vzájomného porozumenia, dôvery a priateľstva medzi občanmi oboch krajín.

Ide o nultý ročník otvorený verejnosti. Tento rok je hlavným organizátorom podujatia Prešovský samosprávny kraj, ktorý pri tejto činnosti spolupracuje s Košickým samosprávnym krajom, Zakarpatskou oblastnou štátnou administráciou a Zakarpatskou oblastnou radou.

Počas Dňa priateľstva a dobrosusedstva 2019 zástupcovia oboch krajín podpíšu 11. Vykonávací protokol k Memorandu o spolupráci medzi Prešovským samosprávnym krajom, Zakarpatskou oblastnou štátnou administráciou a Zakarpatskou oblastnou radou na obdobie máj 2019 – máj 2020.

Vykonávací protokol zahŕňa aktivity v oblastiach regionálneho rozvoja, vzdelávania, kultúry a cestovného ruchu, pomoci a rozvoja spolupráce na úrovni miestnej samosprávy a sociálnych služieb a životného prostredia.

Pripravený je aj kultúrny program, v ktorom vystúpi napríklad aj FS Makovica, FS Železiar a súbory z Ukrajiny.

9.00 — 10.00: príchod účastníkov

10.00 — 10.15: slávnostné otvorenie

10.15 — 11.00: stretnutie partnerov a slávnostný akt podpisu Protokolov o spolupráci

11.00 — 14.00: kultúrny program