Aj nevidiaci dokážu vidieť vesmír

Umožňuje im to Astronomické observatórium

Kultúra

Aj napriek svojmu hendikepu sa nevidiaci zaujímajú o dianie okolo nás. Tentoraz sa zišli na mieste, kde je paradoxne najväčšia tma, kde možno ideálne pozorovať nočnú oblohu. Ťažko je si predstaviť ako sa to dá, ale takéto miesto naozaj existuje. Nachádza sa na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle.

V sobotu, 2. marca 2019, si tento zážitok prišli vyskúšať členovia Športového klubu nevidiacich a slabozrakých športovcov Delfín z Košíc.

Program bol prispôsobený návštevníkom s rôznym stupňom zrakového hendikepu. V exteriéri observatória si vyskúšali tyfloplanetárium s odborným výkladom o hviezdnej oblohe a súhvezdiach. Tyfloplanetárium má tvar zvona, ktorého vnútro tvorí mapa hviezdnej oblohy. Na pozíciách hviezd sú výčnelky veľkosťou odpovedajúce jasnosti hviezd a hlavné hviezdy sú líniami spojené do tvaru príslušného súhvezdia.

Program v planetáriu pokračoval prednáškou o odbornej práci na observatóriu a teleskopoch. Nevidiaci sa mohli hmatom oboznámiť s modelmi šošovkového, zrkadlového ďalekohľadu a zmenšeným modelom Vihorlatského národného teleskopu. Čulá diskusia svedčila o veľkom záujme poslucháčov.

Po krátkej virtuálnej prehliadke observatória pracovníci Vihorlatatskej hvezdárne pripravili pre členov ŠK NSŠ Delfín audioprogram „Dotyky s vesmírom“ o našej Slnečnej sústave. Keďže každý zrakovo hendikepovaný mal svojho sprievodcu, pre tých bol audioprogram doplnený o vizuálnou projekciou digitálneho planetária.

Súčasťou komplexu pre nevidiacich sú aj 3D modely prístrojov na sledovanie oblohy, akustické pásma o vesmíre a hviezdach a literatúra v Brailovom písme, ktorými sa snaží priblížiť oblohu aj ľuďom s hendikepom.

Po dvaapolhodinovom programe odchádzali z nášho observatória v družnej debate a pre pracovníkov hvezdárne bolo plusom, že ocenili možnosť sprostredkovania informácií z oblasti astronómie aj pre ľudí so zrakovým postihnutím.

V Prešove dňa 7. marca 2019
Mgr. Peter Mikloš odborný pracovník hvezdárne