Týždeň v PSK - december 49. týždeň

Videozáznam

Textová alternatíva videozáznamu

Jingel úvod

Headline titulky (flashové správy - správy zobrazujúce pri každom príspevku v spodnej časti)

• Vianočné trhy sociálnych zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK sa tento rok uskutočnia v mestách a obciach. Do predajných trhov sa so svojimi výrobkami zapojilo 15 zariadení.
  • Dôchodcovia sa 3. decembra stretli so županom Milanom Majerským. Na Konferencii kresťanských seniorov na Úrade PSK diskutovali o tom, čo všetko pre nich kraj ešte môže urobiť, aby prežili dôstojnú starobu.
  • V Stropkovskom kaštieli vystavujú originálne predmety z konca 2. svetovej vojny. Ide o unikátne zbrane, uniformy, vojenskú výzbroj a rôzne doplnky. Výstava potrvá do 31. januára 2019.

Jingel PSK

PSK podpísal Protokol o spolupráci s Pardubickým krajom
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Predseda PSK Milan Majerský a hajtman Pardubického kraja Martin Netolický slávnostne podpísali 27. novembra Protokol o spolupráci na obdobie rokov 2018-2019. Ide o takzvaný plán aktivít Koordinačnej rady pre spoluprácu oboch krajov. Zadefinované boli konkrétne oblasti spolupráce.

Nasleduje priama reč.

• Milan Majerský, predseda PSK: "Školstvo, sociálne veci, majetok, cestná infraštruktúra a samozrejme, výmenné kultúrne podujatia. Tak ako Prešovský samosprávny kraj, tak aj Pardubický je bohatý na kultúrne telesá a je dobré, ak si vieme takto vzájomne vypomôcť."
  • Martin Netolický, hajtman Pardubického kraja: "Tak ako ja vnímam tú spoluprácu, tak je veľmi intenzívna a je o konkrétnych prípadoch spolupráce. Napríklad v oblasti dopravného hospodárstva, cestného hospodárstva, sociálnych záležitostí a v súčasnej dobe aj regionálneho rozvoja."

A to v súvislosti s čerpaním európskych zdrojov, ktoré sú určené pre krajské samosprávy.

• Martin Netolický, hajtman Pardubického kraj: "V tomto je výmena skúseností mimoriadne dôležitá, pretože potrebujeme ako jedna, tak aj druhá strana pripraviť čo možno najlepšie podmienky pre české i slovenské kraje."
  • Milan Majerský, predseda PSK: "Pardubický kraj je možno o krok pred nami v cestnej infraštruktúre. Majú dobre vybudovanú cestnú sieť. A toto je aj pre budúcoročný rozpočet taká jedna najväčšia výzva, do ktorej sa chcem vrhnúť. V rámci eurofondov chceme cez IROP čerpať budúci rok 20 miliónov eur."

Spolupráca medzi Pardubickým krajom a Prešovským samosprávnym krajom sa datuje od roku 2004.

Predel Jingel Týždeň v PSK

Najlepší stredoškolský časopis - Stretnutia
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Najlepším stredoškolským časopisom v Prešovskom kraji za rok 2018 je časopis Gymnázia Pavla Országha Hviezdoslava z Kežmarku Stretnutia. Druhú priečku obsadil minuloročný víťaz časopis Gymploviny z autorskej dielne študentov Gymnázia Terézie Vansovej v Starej Ľubovni. Na treťom mieste sa umiestnil časopis Gymoš zo Spojenej školy Juraja Henischa v Bardejove.

Nasleduje priama reč.

• Petra Barnášová, časopis Stretnutia: "Máme z toho úžasné pocity, veľmi nás to motivuje a dúfame, že aj budúci rok budeme medzi najlepšími, že sa nejako neprepadneme. Stretnutia už je dlhodobý časopis. Už to je nejaký 47. ročník. Vychádzame 4-krát ročne."

Do víťazného časopisu prispieva približne 30 študentov a redakcia sa môže tešiť aj bonusovej ceny od europoslanca Ivana Štefanca, ktorou je pobyt v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Do 6. ročníka súťaže sa prihlásilo celkovo 21 časopisov z 11-tich miest kraja.

Nasleduje priama reč.

• Daša Jeleňová, predsedníčka poroty: "Mnohé tieto články a časopisy vznikajú v rámci mimoškolských aktivít, čo je absolútne chvályhodné. Veľmi teda oceňujeme sebavedomosť časopisov a tvorivých tímov v redakčných radách."
  • Milan Grejták, predseda SSN v Prešove: "Hodnotenia profesionálnych novinárov si začínajúci novinári berú k srdcu a mnohé odporúčania v ďalších rokoch vidíme, že aplikujú do tých svojich časopisov."

Porota v tomto roku okrem troch najlepších časopisov vyhodnotila aj ďalšie súťažné kategórie. Ocenené redakcie získali finančný príspevok pre redakciu, vecné ceny a diplomy.

Súťaž sa konala 28. novembra a tradične ju zorganizovali Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov v Prešove.

Tabuľka

Súťaž stredoškolských časopisov

Výsledky 6. ročníka

1. miesto STRETNUTIA – Gymnázium P.O. Hviezdoslava, Kežmarok

2. miesto GYMPLOVINY – Gymnázium Terézie Vansovej, Stará Ľubovňa

3. miesto GYMOŠ – Spojená škola J. Henischa, Bardejov

Špeciálne ocenenia

SKOKAN ROKA GSKUL, Gymnázium, Giraltovce

OBJAV ROKA BILINKY, Spojená škola D. Tatarku, Poprad

TITULKA LIFE IN THE ACADEMY, Súkromné gymnázium, Poprad

KREATIVITA PHASE, Gymnázium Leonarda Stöckela, Bardejov

VIZUÁL ELÁN, Stredná odborná škola, Lipany

Cena pre najlepší časopis prešovských škôl

IKVAČ – Katolícka spojená škola sv. Mikuláša, Prešov

Cena RO SSN

SPEŠNET, Stredná priemyselná škola, Poprad

Jingel - PSK Týždeň v PSK

Rebríček škôl - bodovali aj tie z PSK
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

INEKO zverejnilo rebríček najlepšie hodnotených škôl v rámci Slovenska. Stredná priemyselná škola elektrotechnická na Plzenskej ulici v Prešove obhájila druhé miesto z minulého roka v kategórii stredných odborných škôl. Spojená škola a gymnázium Tarasa Ševčenka v Prešove obstála v kategórii Gymnáziá ako šiesta najlepšie hodnotená škola na Slovensku. Obe školy zvíťazili vo svojich kategóriách podľa hodnotenia INEKO v Prešovskom samosprávnom kraji. Rebríčky komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov.

Tabuľka

Hodnotenie stredných škôl podľa INEKO v PSK

Najlepšie hodnotené stredné odborné školy

1. miesto SPŠ elektrotechnická na ulici Plzenskej 1 v Prešove