Týždeň v PSK 42. týždeň

Videozáznam

Textová alternatíva videozáznamu

Jingel úvod

Headline titulky (flashové správy - správy zobrazujúce pri každom príspevku v spodnej časti)

• Podľa inštitútu INEKO je Ľubovnianska nemocnica, n. o. najlepšia v kategórii všeobecných nemocníc. Zariadenie získalo ocenenie už po štvrtýkrát.
  • Samosprávne kraje pripravia zmenu legislatívy, ktorá umožní zjednodušenie vzniku, respektíve zrušenia stredných škôl. Dohodli sa na tom župani na rokovaní SK8 v Trenčíne.
  • SK8 odmieta poslanecký návrh, ktorý chce vziať národnostné divadlá do gescie ministerstva kultúry.
  • Rozvoj náboženského turizmu, ale i predstavenie projektu Svätomariánska púť - Svetlo z východu boli témami rokovaní delegácie PSK s predsedom M. Majerským v Ríme.
  • Poslanci ZPSK sa stretnú na rokovaní 22. októbra. Rozdelia dotácie v programoch Kultúra – Podpora mariánskych pútnických miest a Sociálne služby.

Jingel PSK

Zvýšili platy v sociálnych službách
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Prešovský samosprávny kraj zvýšil od septembra platy zamestnancom v zariadeniach sociálnych služieb, ktorých je zriaďovateľom. Vďaka takzvanej „Agende 600“ si zamestnanci, ktorí sú v priamom kontakte s klientmi, prilepšili mesačne v priemere o 172 eur v hrubom. Pracovníkom, ktorí nemajú kontakt s klientmi stúpol plat v priemere o 40 eur.

Nasleduje priama reč.

• Milan Majerský, predseda PSK: "Je to zhruba tých 600 tisíc eur a ďalších 400 tisíc eur nechávame na vianočné, alebo koncoročné odmeny. Budeme robiť všetko preto, aby sme zamestnancov stabilizovali, aby ostali v zariadeniach v ktorých pracovali, ale hlavne pri svojich rodinách doma."

Príjem zamestnancov v sociálnych službách stúpol nad 600 eur a pod túto úroveň nemá klesnúť ani v roku 2019. Cieľom krajskej samosprávy je naplniť v budúcom roku zámer „Agendy 700“.

Nasleduje priama reč.

• Pavel Slaninka, vedúci Odboru sociálnych vecí a rodiny PSK: "Urobíme také kroky, aby v samotnom rozpočte, aj cez VZN, ktoré hovorí o platbách za služby, aby bolo dostatočné množstvo zdrojov na to, aby sme dokázali zamestnancom, ktorí sú v tom priamom kontakte s prijímateľom ich hrubú mzdu dostať nad 700 eur."
  • Milan Majerský, predseda PSK: "Už je čas, aby sme aj v tejto oblasti urobili niečo, aby sa niečo navýšilo. Totiž my chceme naozaj zvyšovať kvalitu poskytovanej služby."

Prešovská župa zároveň začala s prípravou novej koncepcie rozvoja sociálnych služieb PSK. Tá má byť schválená poslancami krajského zastupiteľstva na jar budúceho roka.

Nasleduje priama reč.

• Pavel Slaninka, vedúci odboru sociálnych vecí a rodiny PSK: "Na akú cestu vykročiť, aby tie sociálne služby v Prešovskom samosprávnom kraji mali dostatočné kapacity a aby sa na dostatočnej kvalitatívnej úrovni aj poskytovali."

Neverejným poskytovateľom vyčlenila Prešovská krajská samospráva 600 tisíc eur, ktoré sú určené na modernizácie a opravy zariadení.

Predel Jingel Týždeň v PSK

Cestovanie - lichotivé štatistiky pre kraj
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Počas prvého polroka 2018 navštívilo Prešovský kraj vyše 437 tisíc návštevníkov ubytovacích zariadení. Medziročne ide o nárast 6,3 %. Zároveň bol v prvom polroku zaznamenaný najvyšší počet prenocovaní domácich turistov spomedzi všetkých slovenských krajov. V Prešovskom kraji strávili návštevníci vyše 1 milión 311 tisíc nocí. Prešovský kraj je po Bratislavskom a Žilinskom kraji tretím najviac navštevovaným regiónom na Slovensku.

Tabuľka

Cestovný ruch - návštevnosť PSK
obdobie január – jún 2018

PSK navštívilo 437 638 ubytovaných turistov

Medziročný nárast 6,3%

Turisti v kraji strávili 1 311 394 nocí

Podiel domácich návštevníkov PSK 22% v rámci SR

Slováci strávili v PSK 954 798 nocí

Podiel zahraničných turistov v PSK 28%

Počet ubytovaných zahraničných turistov 120 748

Medziročný nárast 6,8%

Priemerná doba pobytu 3 noci

Jingel - PSK Týždeň v PSK

Deň PSK bude 23. októbra
Týždeň v PSK: Cesty (flashové správy)

Deň Prešovského samosprávneho kraja sa uskutoční v utorok 23. októbra. Tento rok budú môcť záujemcovia navštíviť jednotlivé zariadenia a organizácie v pôsobnosti župy priamo na ich domácej adrese.

Nasleduje priama reč.

• Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK: "Tento rok otvorí svoje dvere aj 27 zariadení sociálnych služieb, ktoré predstavia svoje ergodielne, pracovné terapie, výrobky klientov. Návštevníkov privítajú aj župné školy, ktoré chystajú o.i. otvorené hodiny občianskej náuky, panelové diskusie s krajskými poslancami či stretnutia s významnými osobnosťami."

Už v poradí 11-ty ročník dňa prešovskej krajskej samosprávy ponúkne viacero noviniek. Úrad PSK bude verejnosti otvorený do 17-tej hodiny a pripravený je špeciálny program.

Nasleduje priama reč.

• Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK: "Veríme, že bude zaujímavá komentovaná prehliadka úradu a odborov, simulované zastupiteľstvo i debata s vedením kraja. Verejnosť si bude môcť vyskúšať županskú stoličku, nahrať svoj video pozdrav pre kraj. Krajská samospráva sa dotýka rôznych sfér nášho života doslova na každom kroku, a na to chceme podujatím upozorniť."

Počas 23. októbra pripravili knižnice bezplatný zápis a odpustenie sankčných pokút, vstup do múzeí a galérií v pôsobnosti kraja bude bez vstupného, rovnako ako aj hodina korčuľovania v PSK aréne.

Publikované: 19.10.2018 / Aktualizované: 19.10.2018 HoreTlačiť