Sovy na sídlisku vykuknú aj vďaka študentom Spojenej školy

Otvorili soví kútik

Školstvo

Školskú záhradu pri Spojenej škole v Prešove už bude zdobiť aj soví kútik. Otvorili ho v piatok 28. septembra a ide o jeden z troch víťazných projektov celoslovenskej súťaže Tatranskí rytieri.

Cieľom projektu je chrániť sovy a priblížiť ich výskyt v lokalite školy, kde v tamojších tujach pozorujú zimovanie myšiarky ušatej. Študentom, pedagógom a dobrovoľníkom poďakoval riaditeľ Spojenej školy v Prešove Ing. Anton Muška, ktorý v piatok zároveň otvoril celú výstavbu projektu.

Pred dvomi rokmi postihla prešovskú školu kalamita, ktorá im zrútila strechu, čím poškodila stromy, kde boli sovie hniezda. Aj to bol dôvod, pre ktorý sa študenti rozhodli pomôcť a postaviť sovám nový domov v školskej záhrade. „Chlapci dostali nápad, že im vybudujú hniezda, a teda aj keď už nebudú mať tie vršky stromov tak vysoko ako predtým, aspoň sa budú môcť niekde usídliť,“ hovorí triedna učiteľka Zuzana Výbošťoková, ktorá spolupracovala so študentmi na projekte. Soví kútik bude tvoriť 10 búdok, ktoré obohatia informačné tabule o výskyte myšiarky ušatej,

Školská záhrada už využíva niekoľko metodických aktivít, soví kútik bude novinkou. „Aj toto je interaktívne vzdelávanie. Študenti nemajú k dispozícii žiadny manuál, stavajú búdky len podľa modelovej predlohy, čo tiež buduje ich kreativitu,“ teší sa z projektu triedna učiteľka Výbošťoková. Efekt interaktívneho vzdelávania pozitívne hodnotí aj Darina Výbohová., riaditeľka Sekcie kontinuálneho vzdelávania Metodicko-pedagogického centra: „Žiaci pracujú spolu, keď sa im darí, tak sa tešia spolu, vytvára sa tu energia, pomáhajú si."

Výstavbu a realizáciu si v prepracovanom projekte navrhli študenti. Vo vyhodnotení celoslovenskej súťaže Tatranskí rytieri získal prešovský projekt tretie miesto. Organizátorka súťaže Anna Bieliková, ktorá bola aj v komisii pri vyhodnotení, oceňuje nápad chrániť ohrozené druhy sovy. Odmenou v súťaži bola finančná podpora projektu a dobrovoľnícka pomoc hlavného partnera projektu pri jeho realizácii.

V Prešove dňa 9. októbra 2018

Kontakt pre médiá: