Krajské kolo Olympiády ľudských práv

Dávid Revák opäť postúpil na celoštátne kolo

Školstvo

Olympiáda ľudských práv má pevné postavenie medzi predmetovými olympiádami už niekoľko rokov.

Jej hlavný cieľ je prispieť k ľudskoprávnemu vzdelávaniu, rozvoju demokratického občianstva a v neposlednom rade aj ku kultivácii poznatkov a postojov mladých ľudí, ktorí dnes, mnohokrát nekriticky, preberajú názory a postoje od iných ľudí.

Aj preto sa my - pedagógovia tešíme, keď môžeme pracovať so študentmi, ktorí majú „vlastný pohľad na svet“. Jedným z nich je nepochybne aj študent 4. ročníka Gymnázia v Snine – Dávid Revák. Práve on sa zúčastnil krajského kola Olympiády ľudských práv v Prešove a postúpil na celoštátne kolo súťaže po tom, čo úspešne absolvoval písomný vedomostný test a prezentoval vlastný postoj k otázke uplatňovania a realizácie občianskych, politických, hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv u osôb so zdravotným postihnutím.

Nosnou témou jubilejného XX. ročníka súťaže je „Aténska škola 21. storočia: demokracia a ľudské práva“. Je to vysoko aktuálna téma aj z dôvodu, že dnešné liberálne systémy svojou podstatou zbavujú zodpovednosti nad konaním, a tak zároveň ohrozujú samotné ľudské práva. Musíme sa preto stále viac zamýšľať nad citátom novovekého anglického filozofa Johna Locka: „Moja sloboda končí tam, kde začína sloboda druhého.“, a teda vytýčiť akúsi hranicu, o ktorej Locke hovorí ...

PaedDr. Andrea Malá
Gymnázium Snina, Študentská 4