Finálové kolo MSR v CNC sústružení a obrábaní 2018

Výborné umiestnenie Strednej priemyselnej školy v Snine

Školstvo

V dňoch 25.- 27. apríla 2018 sa v priestoroch výstaviska Agrokomplex Nitra, počas výstavy Mladý tvorca 2018, konalo finálové kolo 4. ročníka súťaže MSR v CNC obrábaní.

Miestenku vo finále si v kvalifikačnom kole, ktoré sa konalo v novembri 2017 v Martine, vybojovali štyria najlepší CNC sústružníci a CNC frézari. SPŠ v Snine a Prešovský samosprávny kraj reprezentoval v CNC frézovaní víťaz školského kola a tretí z kvalifikačného kola MSR, študent tretieho ročníka študijného odboru strojárstvo, Marián Tišliar.

Súťažiaci mali za úlohu v časovom limite 4 hodiny na základe výkresu súčiastky zostaviť CNC programy a pomocou nich následne súčiastku na CNC stroji vyrobiť. Rezné náradie si mohli vybrať podľa vlastného uváženia a následne ho na stroji samostatne osadiť a zamerať.

Menovaný študent sa popasoval s náročnými podmienkami súťaže a obsadil výborné 3. miesto, pričom získal od sponzorov súťaže finančnú odmenu vo výške 600.- EUR. Škola navyše získala software na programovanie CNC frézovačiek v riadiacom systéme podľa vlastného výberu v hodnote cca 8 000.- EUR.

V 4. ročníku tejto súťaže sa SPŠ v Snine po troch štvrtých miestach v predchádzajúcich ročníkoch konečne dostala do finálového kola, kde ako jediná zastupovala a reprezentovala Prešovský samosprávny kraj.

V celkovom priebežnom poradí všetkých slovenských škôl (33 stredných škôl), ktoré sa doteraz zapojili do súťaže, patrí našej škole v rebríčku hodnotenia 10. miesto s počtom bodov 163,5. Je to však jasná líderská pozícia v rámci nášho kraja, keď ďalšie školy kraja sú s odstupom na 19. až 28. mieste v rámci Slovenska.
Mariánovi a všetkým, čo sa podieľali na jeho príprave na súťaž, srdečne blahoželáme.

Ing. Jozef Kováč
SPŠ v Snine