Novohradská župa v Maďarsku má záujem spolupracovať s PSK

Spoločný rozvoj vidia v troch oblastiach

Cezhraničná spolupráca

Najmenšia župa v Maďarsku – Nógrád, ponúkla Prešovskému samosprávnemu kraju spoluprácu. Na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo 4. decembra na Úrade PSK, hľadali obe župy prieniky možnej spolupráce. Potenciálne partnerstvo by mohlo vzniknúť na úrovni univerzít, podnikateľského sektora a rozvoja cestovného ruchu.

Krajská samospráva vidí možnosť spolupráce najmä pri výmene know-how v podnikateľskej sfére. Novohradská župa by zas chcela zrealizovať 7-dňové pobyty, ktoré by rozvíjali turistiku na oboch stranách krajín. Predmetom spolupráce by zároveň mohol byť regionálny rozvoj.

Pracovného stretnutia sa zúčastnili predstavitelia Národného združenia zamestnávateľov a podnikateľov Maďarska, podpredseda Valného zhromaždenia Novohradskej župy Ferenc Bablena, rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya, riaditeľka Prešovskej regionálnej komory SOPK Helena Virčíková, predseda PSK Milan Majerský a ďalší členovia delegácií.

Podľa maďarských partnerov 200 kilometrov, teda 2,5 hod. cesty autom, nemôže byť prekážkou pri nadviazaní spolupráce. Konkrétne kroky pri budovaní dlhodobejšieho kontaktu by mal Prešovský samosprávny kraj a Novohradská župa prerokovať na ďalšom stretnutí. Uskutočniť sa môže aj na maďarskej strane, keďže Ferenc Bablena pozval Milana Majerského do Novohradskej župy.

V Prešove dňa 5. decembra 2018

Lea Heilová
Oddelenie komunikácie a medzinárodných vzťahov PSK

E-mail: hovorca(at)vucpo.sk