V archeoparku v Hanušovciach pribudli nové atrakcie

Nachádza sa tu sedem nových objektov

Kultúra

Archeopark Živá archeológia v Hanušovciach nad Topľou ponúka nové zážitky. Vďaka slovensko–poľskému projektu tu vznikli ďalšie praveké a včasnostredoveké obydlia či priestory pre edukáciu. V rámci otváracieho festivalu dobudovaného archeoparku, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 13. septembra o 10.00 hod., sa návštevníci môžu tešiť aj na ukážky dávnych remesiel.

Vďaka projektu Interreg V-A PL SK, 2014-2020 môžu návštevníci archeoparku obdivovať ďalšie dve obydlia, tri výrobné prístrešky, ochodzu pri palisáde a pohrebný areál s mohylou. Pribudol aj jeden prístrešok určený na edukáciu a oddych.

„Celkovo sa tu nachádza 7 obytných objektov – po jednom z paleolitu, neolitu a mladšej doby železnej a po dvoch z mladšej doby bronzovej a včasného stredoveku,“ prezradila riaditeľka Krajského múzea v Prešove a autorka projektu Mária Kotorová.

Okrem obydlí sa tu nachádzajú aj spomínané výrobné prístrešky – metalurgický, hrnčiarsky, kuchynský a sklársky či chovateľské a roľnícke areály.

„Voľne v priestore sú rozmiestnené praveké hudobné nástroje. Obydlia sú vybavené základným vnútorným vybavením a replikami predmetov dennej potreby, napr. keramikou, pracovným náradím, nábytkom, kožušinami a podobne,“ hovorí Kotorová.

Počas podujatia je pripravený aj kultúrny program. Odborní pracovníci vyskúšajú hrnčiarsku a chlebovú pec a budú tiež variť typické slovanské jedlo – kašu.

„Návštevníkom predstavíme aj niekoľko výrobných činností, ako štiepanie kameňa, výrobu keramiky v ruke a na kruhu, tkanie tkaníc, výrobu drôtených šperkov v štýle doby bronzovej, či lukostreľbu a ďalšie činnosti,“ dodáva Kotorová.

Archeopark Živá archeológia v Hanušovciach nad Topľou funguje takmer 4 roky. Toto jedinečné archeologické múzeum pod holým nebom predstavuje asi 30 tisícročí v čase - od paleolitu po včasný stredovek. Súčasťou otváracieho festivalu bude aj komentovaná prehliadka novej archeologickej expozície v suteréne Kaštieľa, ktorá vznikla v rámci toho istého projektu.

Mgr. Rastislav Žitný

PR, marketing