Regionálna história v mozaike európskych dejín vo Vihorlatskom múzeu v Humennom

Ruská Volová a Klenová v skanzene

Kultúra

Vihorlatské múzeum v Humennom pozýva návštevníkov a priaznivcov histórie, folklóru, duchovného slova, tradičných ľudových remesiel a priateľských stretnutí do skanzenu na nedeľné podujatie Ruská Volová a Klenová v skanzene.

Podujatie v rámci múzejného projektu Rodáci v skanzene sa uskutoční dňa 19. augusta 2018 so začiatkom o 14. hodine. Vihorlatské múzeum v Humennom sa v Európskom roku kultúrneho dedičstva týmto podujatím pripája k myšlienke zdieľaného kultúrneho bohatstva a pocitu príslušnosti v spoločnom európskom priestore.

Projekt obnovy, uchovávania a prezentácie oživenej regionálnej histórie je zameraný na spoznávanie a spoločné zdieľanie bohatosti kultúrneho dedičstva regiónu horného Zemplína. Nedeľné podujatie v rámci projektu oživeného múzea v cykle stretnutí rodákov a obyvateľov obcí, ktorých autentické objekty sa stali súčasťou Expozície ľudovej architektúry a bývania (skanzenu) Vihorlatského múzea v Humennom sa začína o 14. hodine prehliadkou expozícií Vihorlatského múzea v objekte renesančného kaštieľa. V areáli skanzenu pokračuje kultúrno-spoločenské stretnutie o 15.30 hod. pravoslávnou bohoslužbou v kostolíku sv. Michala Archanjela, prehliadkou skanzenu a kultúrnym programom. Súčasťou kultúrneho programu budú folklórne vystúpenia, ukážky tradičných ľudových remesiel a v závere podujatia zbojnícky guľáš.

Stretnutie rodákov a obyvateľov obcí v skanzene patrí k tradičným letným podujatiam múzea. Prostredníctvom autentických objektov premiestnených z obcí do skanzenu, premosťuje podujatie významné historické míľniky jednotlivých obcí s ich súčasným jestvovaním, spája rodákov a vytvára priestor k posilneniu lokálnej príslušnosti a spolupatričnosti. Tohtoročné podujatie odkazuje na bohatú históriu obcí niekdajších Vlčích hôr – Ruskej Volovej a Klenovej (v okrese Snina), ktorých spoločnú minulosť vytvárali aj osudy členov známej zbojníckej družiny Fedora Hlavatého. Sám zbojnícky veliteľ Fedor Hlavatý pochádzal z Ruskej Volovej a z okolitých obcí boli aj členovia jeho družiny, ktorá sa pred 525 rokmi preslávila výhražným listom bardejovským mešťanostom.

V skanzene sa z obce Ruská Volová nachádza tradičná hospodárska sýpka prekrytá šindľovou strechou. Klenovú prezentuje v skanzene vyše storočný obytný trojpriestorový zrubový roľnícky dom.

Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom