Priblížme si históriu

Archeopark v Hanušovciach nad Topľou otvára svoje brány hendikepovaným

Kultúra

Spoznať históriu prostredníctvom pekného zážitku. Aj takouto formou chcú v Archeoparku v Hanušovciach nad Topľou priblížiť históriu marginalizovaným skupinám obyvateľov. V rámci projektu Priblížme si históriu prácou vlastných rúk sa už dnes budú môcť preniesť do doby kamennej.

„Archeopark Živá archeológia je múzeom zážitku, dôležité sú v ňom nie statické predmety, ale činnosti, ktoré sa s nimi dajú vykonávať,“ uviedla riaditeľka Krajského múzea v Prešove Mária Kotorová.

Práve prostredníctvom zážitku chcú teraz v archeoparku osloviť aj ľudí, ktorí sú pre svoje telesné a mentálne znevýhodnenie alebo príslušnosť k marginalizovaným skupinám nie celkom štandardnými návštevníkmi múzeí. Preto vytvorili projekt troch podujatí určených prednostne týmto skupinám. Prvé z nich pod názvom Navar a ochutnaj štartuje už dnes (20.7.).

„Chceme ľudí zapojiť do činností, v tomto prípade do prípravy jedla, a tak im priblížiť dejiny,“ vysvetlila Kotorová.

Návštevníci múzea spoznajú stravovacie návyky od doby kamennej po včasný stredovek a uvidia ukážky lovu zveri a zakladania ohňa v paleolite. Zároveň si môžu vyskúšať pomlieť múku na pravekých žarnovoch, upiecť nekvasený chlieb či uvariť slovanskú kašu. Čerešničkou na torte je aj samotná degustácia jedál.

„Dejiny sa tu dajú doslova ochutnať. Zaručujeme, že u nás je raz zažiť, viac ako stokrát počuť,“ doplnila Kotorová.

Projekt pokračuje 17. augusta podujatím Vyrob si svoju ozdobu a vyvrcholí 19. októbra, kedy návštevníci archeoparku spoznajú najstaršie platidlá. Ako bonus si budú môcť vyraziť aj vlastnú mincu šťastia.

Publikované: 20.07.2018 / Aktualizované: 20.07.2018 HoreTlačiť