Otvorenie výstavy Biely šum a Genetika miesta

Vernisáž spoločnej výstavy M. Kratochvíla a P. Krupu v Tatranskej galérii v Poprade (9. február)

Kultúra

Biely šum a Genetika miesta je názov spoločnej výstava autorov Martina Kratochvíla, Petra Krupu staršieho a jeho syna Petra Krupu mladšieho, ktorej vernisáž sa uskutoční v Tatranskej galérii v Poprade 9. február 2018 o 17. 00 h. Výstava potrvá do 11. marca 2018.

Autorská výstava výtvarníka a pedagóga Martina Kratochvíla využíva médium fiber art a mäkkú plastiku. Kratochvíl pracuje v inštalácii s formáciou ľudskej figúry a banalitou ľudských gest a postojov. Kompozícia figúr vytvára v priestore ilúziu zrnenia a „biely šum“, ktorými chce Kratochvíl poukázať na pominuteľnosť a márnosť ľudského bytia. Výstava bola vytvorená na základe inštalácie, ktorá vznikla po udelení ceny autorovi združením Textilných miniatúr TxT roku 2016.

Spoločná výstava Peter Krupa² - Genetika miesta predstavuje tvorbu domácich výtvarníkov Petra Krupu staršieho a jeho syna Petra Krupu mladšieho. Ide o dvojgeneračný pohľad na odkaz a dedičstvo rodného kraja Spiša a jeho prostredia. Biologické prepojenie autorov a niekoľko storočí trvajúca rodová príslušnosť k regiónu a jeho géniu loci odhaľuje osobité výpovede oboch autorov, ich vlastné východiská a návraty.

MARTIN KRATOCHVÍL (* 1973) sa narodil 15. februára 1973 v Žiline. Študoval na gymnáziu v Bytči a následne odbor filozofia - výtvarná výchova na Fakulte humanitných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Po ukončení štúdia pôsobil ako asistent na Katedre výtvarnej tvorby UMB. Ako výtvarník striedavo pôsobí v Banskej Štiavnici a ako vysokoškolský pedagóg na Katedre výtvarnej tvorby a výchovy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Venuje sa fotografii, maľbe, inštalácii, textilným miniatúram a umeniu akcie. Vystavuje doma i zahraničí, publikuje a prednáša.

PETER KRUPA starší (* 1944) starší sa narodil roku 1944 v Tvrdošíne. Študoval na pedagogickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove. V roku 1991 založil Základnú umeleckú školu v Spišskom Podhradí, ktorej riaditeľom bol do roku 2009. Zároveň pôsobil aj ako vedúci výtvarného odboru ZUŠ v Levoči. Počas svojho takmer štyridsaťročného pedagogického pôsobenia ovplyvnil a vychoval mnoho umeleckých osobností. Medzi hlavné témy Krupovych akvarelov, olejomalieb, drobnej grafiky, fotografií, prútenej plastiky či práce s drevom, patria náboženské témy Starého a Nového zákona, vážna hudba, krajina a príroda. Práve vážna hudba a tvorba hudobných velikánov ako J. S. Bach, F. Liszt, W. A. Mozart či A. Vivaldi, sformovala obsahovo i formálne autorovu tvorbu do podoby, ako ju poznáme dnes. Vizualizácia známych i menej známych skladieb má v Krupovej tvorbe nenahraditeľné miesto. Skladby vo výtvarnom podaní pôsobia obzvlášť krehkým, efemérnym a mystickým dojmom. Krupa sa venuje aj bábkovému divadlu, bábkoherectvu, tvorbe bábok, scénografii, divadelnej réžii a scenáristike. Počas svojej kariéry účinkoval aj v niekoľkých hraných filmových dokumentoch. Samostatne vystavuje doma a zahraničí, najmä v Levoči, Spišskom Podhradí, Spišskej Novej Vsi, Humennom, ďalej vo Varšave, Lublíne. Kolektívne najmä v Bulharsku, Českej republike, Japonsku, Kanade, Nemecku, Poľsku, Španielsku, USA, vo Francúzsku a na Ukrajine. Každoročne sa zúčastňuje výtvarných sympózií a je organizátorom a komisárom Medzinárodného maliarsko - sochárskeho plenéru Meditácie v Spišskom Podhradí - Spišskej Kapitule. Je nositeľom viacerých čestných uznaní za oblasť grafiky, divadla a scénografie. Je členom Slovenskej výtvarnej únie.

PETER KRUPA mladší (* 1979) mladší sa narodil 14. augusta 1979 v Levoči. V rokoch 1993 až 1997 navštevoval strednú Školu úžitkového výtvarníctva v Košiciach. V štúdiu umenia pokračoval v Ateliéri priestorových komunikácií a Ateliéri slobodnej kreativity u prof. Juraja Bartusza na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. V rokoch 2005 až 2009 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na Katedre intermédií a Katedre Socha, objekt a inštalácia. Absolvoval zahraničné študijné pobyty na Slippery Rock University v americkej Pennsylvánii a Akademii Sztuk Pieknych v Poznani. Doktorandské štúdium pod vedením profesora Antona Čierneho obhájil na VŠVU v roku 2009, kde následne pôsobil ako asistent Ateliéru priestorových komunikácií. Od roku 2011 tvorí ako výtvarník v slobodnom povolaní. Vystavuje doma i zahraničí na samostatných, ale aj skupinových výstavách a projektoch. Okrem iných TATRAHUNDERT 1916 – 2016 (Grand Hotel Praha, Tatranská Lomnica, Galéria TIC Brno, SSGBB Banská Bystrica), Super Hi-Fi Stereo Video (Nitrianska galéria 2009), Prix Europa-E3´s Film – The European Broadcasting Festival (Berlin 2008), Contemporary Slovak Videoart (Budapešť, Bukurešť, Sofia 2008), 14 minutes for Peter Krupa (Galéria Cypriána Majerníka, Bratislava 2008), The Language of the Arts and Intercultural Dialogue (Cinema Massimo, Turín 2007). V roku 2009 bol slovenským finalistom ceny ESSL Art Award a roku 2007 predstavil svoju tvorbu v rámci sprievodnej prezentácie na DOCUMENTA 12 v nemeckom Kasseli.

Bližšie informácie o výstave

• Názov výstavy: Martin Kratochvíl – Biely šum
  • Názov výstavy: Peter Krupa² - Genetika miesta
  • Miesto konania: Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12