Memorandum o vzájomnej spolupráci medzi PSK a Svetovým združením Slovákov v zahraničí

Deň Prešovského samosprávneho kraja v Prahe

Kultúra

Pri príležitosti 100. výročia založenia Československej republiky sa 29. septembra v rámci Týždňa česko-slovenskej vzájomnosti uskutočnil v Prahe Deň Prešovského samosprávneho kraja. PSK a Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) podpísali v Slovenskom dome Memorandum o vzájomnej spolupráci.

Spoločné memorandum deklaruje vzájomnú spoluprácu medzi PSK a SZSZ v oblasti udržania národného povedomia a kultúrnej, duchovnej a jazykovej identity u Slovákov žijúcich v zahraničí. PSK ako predstaviteľ regionálnej samosprávy a SZSZ ako občianske združenie by sa mali tiež vzájomne podieľať na činnostiach, ktoré smerujú k šíreniu dobrého mena PSK a Slovenska doma i v zahraničí.

Podpísaním vyhlásenia sa predseda PSK Milan Majerský a predseda SZSZ Vladimír Skalský zaviazali, že budú vytvárať predpoklady pre vzájomne prospešnú spoluprácu prostredníctvom aktivít v oblasti kultúry, vedy, školstva, športu, cestovného ruchu a jeho propagácie, turistiky, podnikania, environmentalistiky, výchovy a vzdelávania a IT technológií.

Vyvrcholením slávnostného podpisu memoranda bolo predstavenie kraja. V Slovenskom Dome v Prahe sa predviedla rómska gospelová kapela F6 a folklórny súbor Makovica zo Svidníka. Nechýbali ani tradičné ukážky ľudových remeselníkov.

V rámci Dňa Prešovského samosprávneho kraja v Prahe sa župan PSK stretol aj s pražským arcibiskupom, kardinálom Dominikom Dukom a Slovákmi žijúcimi v zahraničí – predsedníčkou Slovensko-českého klubu Naďou Vokušovou a riaditeľom Pražského komorného orchestra Vladimírom Darjaninom.

Publikované: 02.10.2018 / Aktualizované: 03.10.2018 HoreTlačiť