Knižnice dnes už nie sú len požičovňami kníh, ale ponúkajú omnoho viac. Stali sa miestami prepájania ľudí aj skupín a a posilňujú vzťah ľudí k miestu, v ktorom žijú, sú komunitnými miestami. Komunitná knižnica je projekt, ktorý prezentuje komunitné aktivity verejných knižníc na Slovensku a v zahraničí a vznikol v roku 2008 z iniciatívy Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou a Občianskeho združenia Korálky.
V uplynulých rokoch sa projekt realizoval v Poprade, Vranove nad Topľou, Dolnom Kubíne, Trnave, Nových Zámkoch, Prešove, Banskej Bystrici, Bratislave, Košiciach, v Žiline. V tomto roku sa miestom stretnutia komunitných knihovníkov stane rekreačná oblasť Domaša Dobrá.
„Komunitná knižnica je projekt, ktorý rozvíja komunitné aktivity a prezentuje ich doma aj v zahraničí“ – uviedla riaditeľka vranovskej knižnice Emília Antolíková.
„Tohto roku sa na Zelenej Lagúne stretnú riaditelia knižníc a knihovníci z Prahy, Ostravy, Opavy, Chrudimi, Bratislavy, Trnavy, Banskej Bystrice, Žiliny, Nitry a iných slovenských miest, aby sa venovali aktuálnej téme Komunitná knižnica pre rodinu“ doplnila Emília Antolíková. Témou aktuálneho ročníka bude rodina a jej vzťah k čítaniu s cieľom prezentovať projekty na podporu čítania v komunitách.
Celoslovenský seminár s medzinárodnou účasťou KOMUNITNÁ KNIŽNICA sa uskutoční 5.-7. júna 2018 v Konferenčnej sále Hotela Zelená Lagúna na Domaši.
Organizátormi sú Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou, Prešovský samosprávny kraj OZ Korálky. Seminár z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu.
***
Beáta Ocilková