Denné letné tábory

Netradičné prázdniny v múzeu už od 12. júla

Kultúra

Vedeli ste, že pod Prešovom sú tajné tunely, ktoré údajne vedú až na Šarišský hrad? A čo tak vyskúšať si starú hasičskú striekačku? Alebo sa radšej chcete stať kráľovským pisárom? Tak teraz máte možnosť, pretože toto leto história skutočne ožije!

Leto je už za dverami a mnohí rodičia si lámu hlavu ako ho svojim ratolestiam spestriť. Sedieť doma - pri televízii s vyloženými nohami síce má svoje čaro, ale iba na chvíľu. Máme pre vás preto zaujímavý tip. Príďte zažiť dobrodružstvo v Rákociho paláci v Prešove. Vaše deti tu môžu objaviť skryté poklady ako malí archeológovia, vyrobiť si vlastnú hlinenú nádobu alebo si vytancovať sladkú odmenu. A to všetko pod vedením odborných pracovníkov a lektorov. Rodičia si zatiaľ môžu vychutnať šálku dobrej kávy alebo si prezrieť naše výnimočné zbierky.

„Letné prázdniny sú ideálne na dobrodružstvá a sme radi, že môžeme deťom ukázať tajomstvá múzea aj inak. Veríme, že pri spoznávaní histórie cestou vlastného zážitku sa deti zabavia a zároveň spoznajú časť histórie nášho krásneho mesta a regiónu“ hovorí o letných táboroch pre deti riaditeľka múzea PhDr. Mária Kotorová PhD.
Krajské múzeum v Prešove organizuje nasledovné denné letné tábory:

• 12.7.2018- Malý archeológ – staň sa archeológom a nájdi poklady
  • 19.7.2018- Majster hrnčiar – zahraj sa na hrnčiara a vyrob si vlastnú nádobu
  • 26.7.2018- Kráľovským pisárom na jeden deň – vyskúšaj si písanie brkom
  • 9.8.2018- Vytancuj si odmenu! – buď malým folkloristom a zasúťaž si o sladkú maškrtu
  • 16.8.2018- Zlatá čipka – nauč sa paličkovať tradičnú soľnobanskú čipku
  • 23.8.2018- Staň sa hasičom! – ako sa v minulosti hasil oheň

Denné tábory budú priamo v Krajskom múzeu v Prešove v Rákociho paláci a v priestoroch jeho nádvoria. Každý deň budú dva vstupy, jeden o 10.00 hod a jeden o 13.00 hod v trvaní cca 1 a pol hodiny.

Počet miest je limitovaný a nahlásiť sa treba minimálne deň vopred na telefónnom čísle 051 / 77 347 08 alebo priamo v Krajskom múzeu v Prešove (Hlavná 86, Prešov). Vstupné na dieťa je 2 eurá. V cene je zahrnutá konkrétna aktivita s lektorom a prehliadka múzea.

Krajské múzeum v Prešove vzniklo v roku 1945, v Rákociho paláci má stále expozície od roku 1956. Od 1. 1. 2017 sa zlúčilo s Vlastivedným múzeom v Hanušovciach nad Topľou. Spolu s pôvodnou pobočkou v Stropkove tak pôsobí v troch mestách, preto si buduje značku Tripolitana (trojmestie). Vo svojich expozíciách a depozitároch má takmer 100 tisíc kusov predmetov mimoriadnej múzejnej hodnoty. Veľkou pýchou múzea je expozícia starej hasičskej techniky, najväčšia na Slovensku ako aj živé archeologické múzeum v prírode v Hanušovciach nad Topľou, ktoré je u nás jediné svojho druhu. Stropkov sa zasa môže pochváliť stálou výstavou bábikzo svetabábik z literatúry. Každoročne Tripolitana pripravuje desiatky rôznych akcií, ako sú výstavy, vernisáže, koncerty, prednášky, a rôzne projekty pre školy.

Publikované: 09.07.2018 / Aktualizované: 09.07.2018 HoreTlačiť