Cesta stredovekom

Objektové vyučovanie − premiérovo v novej učebni Vihorlatského múzea v Humennom

Kultúra

Interaktívne podujatie CESTA STREDOVEKOM je pokračovaním objektového vyučovania v rámci projektu Ku koreňom, tradíciám, hodnotám v predmete dejepis a regionálna história. Pre záujemcov je pripravená nová učebňa, vybavená audio-technickou podporou a účelovým priestorovým riešením pre rôznorodé didaktické aktivity, ktoré sú vhodným prostriedkom na upevnenie s zapamätanie učiva.

Podujatie sa uskutoční v dňoch 20. a 21. februára 2018 so začiatkom o 10.00 hod. na pôde Vihorlatského múzea v Humennom.

Výukový program je určený žiakom 5. − 9. ročníka základných škôl a študentom stredných škôl. V dvoch tematických okruhoch − Šľachtické sídla horného Zemplína a Zbojníci z Vlčích hôr sa podujatie zameriava na prezentáciu vývinových historických období šľachtických sídiel stredoveku a objasnenie konkrétnych historických udalostí v regióne horného Zemplína.

V rámci témy Šľachtické sídla horného Zemplína majú žiaci možnosť získať poznatky o bývaní šľachticov v čase existencie hradov, až po obdobie výstavby kaštieľov, dozvedieť sa prečo a akým spôsobom hrady zanikali alebo menili svoju podobu, ako sa to odzrkadľovalo na architektúre objektov, interiérovom zariadení a spôsobe života šľachticov, a to priamo na pôde historického objektu, ktorý týmto historickým vývinom prešiel. V prednáškovej časti získajú žiaci názorné informácie o najväčších kaštieľskych sídlach horného Zemplína - kaštieľoch v Humennom a Snine a malých kúriách v blízkom okolí.

Téma Zbojníci z Vlčích hôr uvedie študentov do obdobia 15. storočia na teritóriu okresov Snina, Humenné, Medzilaborce, Svidník. Prostredníctvom činnosti zbojníckej družiny Fedora Hlavatého z Ruskej Volovej a ich slávneho výhražného listu mešťanom kráľovského mesta Bardejov z roku 1493 objasní tematický celok genézu pôsobenia zbojníckych družín na hornom Zemplíne. Súčasťou témy bude kaligrafický a obsahový rozbor historickej listiny, praktické ukážky stredovekého písma a pečatenia listín a zaujímavé edukačné aktivity.

Veríme, že výber tém prispeje k všeobecnému rozšíreniu poznatkov o kultúrnom dedičstve regiónu a bude pevným základom, na ktorom sa bude v budúcnosti rozhodovať o jeho ochrane a zveľaďovaní.

Mgr. Jana Fedičová
Vihorlatské múzeum v Humennom