Astronómovia zo 4 krajín na observátoriu Kolonica

Odprezentujú jedinečné hybridné planetárium

Kultúra

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom organizuje na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle odborný seminár KOLOFOTA. V dňoch od 5. do 7. apríla budú v centre pozornosti metódy detekcie a spracovania astronomických pozorovaní a astrofotografických záznamov.

Ústrednou témou seminára budú odborné príspevky zamerané na moderné spôsoby vizualizácie astronomických vzdelávacích programov v planetáriách prostredníctvom nových technológií v premietacej technike. Keďže planetárium na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle disponuje ako klasickým, tak aj novým digitálnym prístrojom, budú môcť účastníci naživo prezentovať súčasné možnosti premietacej techniky prostredníctvom ukážok pre svojich kolegov. Odborné astronomické príspevky prinesú informácie o metódach a spracovaní pozorovaní premenných hviezd a blízkozemských asteroidov.

Neodmysliteľnou súčasťou seminára sú aj správy z ciest astronómov amatérov i profesionálov, ktoré pripomenú zatmenie Slnka v USA v roku 2017 i prehliadka parkov tmavej oblohy v USA a v Poľsku.

Seminár plánuje navštíviť 26 účastníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Ukrajiny. Odborný seminár sa uskutočňuje v spolupráci s Neinvestičným fondom Teleskop a Slovenským zväzom astronómov.

Podrobný program konferencie sa nachádza na web stránke: www.astrokolonica.sk

Humenné 5. apríla 2018

RNDr. Igor Kudzej, CSc.,