V Prešovskom kraji štartuje hradný maratón

"Hradný maratón" na obnovovaných hradoch v Prešovskom kraji

OZ Rákociho cesta opäť láka turistov na hrady v Prešovskom kraji. Počas leta a jesene môžu turisti zbierať súťažné pečiatky z návštevy ôsmich hradov aj napísať hradný cestopis. Obnovované hrady vzájomne spolupracujú pri propagácii a pripravili spoločný kalendár podujatí.

Kto navštívi najviac hradov za najkratší čas a napíše o tom najpútavejší cestopis, vyhrá prvý ročník Hradného maratónu so zaujímavými cenami. Súčasťou Hradného maratónu je aj súťaž o unikátnu kráľovskú korunu vykladanú kameňmi z desiatich hradov. Do žrebovania o korunu sa môže zapojiť každý, kto získa aspoň tri hradné pečiatky a ubytuje sa v Prešovskom kraji. Pečiatky je možné získať za návštevu vybraných ôsmich hradov a počas hradných podujatí.

„Hradný maratón je kampaň na podporu cestovného ruchu na východnom Slovensku. Každý návštevník, ktorý príde na hrad, zakúpi si tam suvenír, občerstvenie, venuje dobrovoľný príspevok alebo zaplatí vstupné, pomôže v pokračovaní obnovy hradných zrúcanín," uviedol autor projektu a iniciátor obnovy hradov Martin Sárossy.

Najviac úsilia v záchrane hradných zrúcanín sa vynakladá v Prešovskom kraji. V spolupráci s úradmi práce a so zapojením nezamestnaných a tiež formou dobrovoľníckych aktivít sa tu obnovuje až 13 hradov. Tieto hrady navzájom spolupracujú a pripravili spoločný kalendár podujatí. Na ôsmich hradoch Šariš, Brekov, Jasenov, Šebeš, Čičva, Kamenica, Kapušany a Plaveč sa široká verejnosť môže tešiť na podujatia od júla do októbra. Počas týchto podujatí budú vždy dostupné aj hradné pečiatky do súťaže. V rámci podujatí sa k hradom pripojil aj hrad Stropkov, ktorý je zatiaľ spomedzi týchto hradov najmenej zachovaný.

„Na Slovensku máme veľa hradov, no vďaka niekoľkoročnému úsiliu občianskych združení a samospráv sú hrady v Prešovskom kraji z veľkej časti obnovené a dobre prístupné. Organizuje sa tu najviac hradných podujatí. Necháme sa prekvapiť, no my si myslíme, že hradný maratón sa dá vyhrať len na severovýchode," uviedol Martin Janoško, riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. KOCR podporila Hradný maratón informačnými tabuľami na hradoch.

Kampaň na podporu návštevnosti hradov odštartuje 20. 7. 2018 na hrade Šariš v rámci podujatia Filmová noc na hrade.

Projekt Prešovský hradný maratón organizuje OZ Rákociho cesta vďaka podpore Komunitnej nadácie Veľký Šariš v programe Šariš ľuďom. Viac informácií a pravidlá súťaže nájde verejnosť na

stránke www.severovychod.skwww.hrad.wbl.sk.martinsarossy@gmail.com

Hradné podujatia

20. 07. – 22. 07. 2018 – Hrad Šariš - Filmová noc na hrade - FNNH 2018

29.07. - Hrad Brekov – Drugethovské hradné slávnosti (od 14.00 hod.)

12.08. - Hrad Jasenov – Noc hradných zrúcanín na hrade Jasenov (od 14.00 hod.)

12.08. - Hrad Šebeš – Hradné hody v Podhradíku (od 14.00 hod.)

19.08. - Hrad Čičva – Čičvianske hradné slávnosti (od 14.00 hod.)

19.08. - Hrad Kamenica - Hradné slávnosti na hrade Kamenica (od 13.00 hod.)

25.08. - Hrad Kapušany – Návrat rytierov na hrad Kapušany (od 12.00 hod.)

25.08. - Hrad Stropkov – Stropkovské hradné slávnosti (od 14.00 hod.)

26.08. - Hrad Plaveč – Deň hradu Plaveč (od 13.00 hod.)

09.09. - Hrad Šariš – Šarišské hradné hry (od 13.00 hod.)

06.10. - Hrady v okolí Prešova – MTB kráľ Šariša (cyklistické preteky, od 10.00 hod.)

Bližšie informácie: Martin Sárossy 0911-663377

Mgr. Barbora Čechová
marketing/PR KOCR Severovýchod Slovenska
0907 401 832, 051/775 45 05