Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
  • Anglická verzia
  • Nemecká verzia
  • Francúzska verzia
  • Poľska verzia
  • Ruská verzia
  • Maďarská verzia
  • Ukrajinská verzia
  • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Festival paličkovanej čipky s vologodskou účasťou

V dňoch 25. - 27.  júna  sa v Prešove, Soľná baňa uskutoční „Medzinárodný festival paličkovanej čipky 2009“, na ktorú okrem domácich a celého radu zahraničných účastníkov prijala pozvanie predsedu Prešovského samosprávneho kraja tiež delegácia partnerskej ruskej Vologodskej oblasti.

Členovia delegácie Vologodskej oblasti, ktorú budú tvoriť vedúci pracovníci medziregionálnych zahraničných vzťahov, vedúci pracovníci Vologodského historicko -architekturného a umeleckého múzea -rezervácie a špecialisti – „tvorcovia“, možno povedať svetoznámej paličkovanej čipky (svetoznáme ruské kruževo) predstavia praktickými ukážkami na festivale vo svojom stánku svoje umenie a vysoké umelecké remeselné majstrovstvo. Vologodské „kruževo“, ako hrdo nazývajú po ruský svoju čipkársku produkciu, má vo Vologodskej oblasti dlhú a bohatú históriu. Vologda je totiž najväčšie čipkárske centrum v Ruskej federácii, pletenie čipiek bolo a je vážnym a serióznym remeslom a čipka sa stala typickým prejavom národného umenia. Vologodská čipka je známa opakujúcimi sa presnými a prostými geometrickými formami a je typická svojimi okrúhlymi a oválnymi formami, vyplnenými hviezdičkami, vločkami, kvetinovými motívmi a inými umelecký prepracovanými motívmi.

Vologodskú čipku v minulosti preslávili rôzne spoločnosti, v súčasnosti je vo Vologde najznámejšou čipkárskou spoločnosť „Snežinka“. A práve táto spoločnosť bude zastúpená svojou predstaviteľkou – špecialistkou, ktorá predvedie účastníkom a návštevníkom festivalu svoje remeselné a vysoké umelecké majstrovstvo praktickými ukážkami pletenia vo svojom stánku Vologodskej oblasti. Bez nadsádzky je možné povedať, že tak odborná, ako aj laická verejnosť bude mať počas festivalu príležitosť spoznať a oceniť krásu vologodského „kruževa“.

Počas predmetného festivalu, ktorého spoluorganizátorom je tiež Prešovský samosprávny kraj, delegácia absolvuje tiež rokovanie o aspektoch rozvoja budúcej medziregionálnej spolupráce s dôrazom na roky 2010 – 2011, prekonzultuje otázky uskutočnenia výstavy Tatranskej galérie v Poprade pod názvom „Tatry vo výtvarnom umení“ vo Vologde na jeseň tohto roku po jej vzhliadnutí v Moskve. Na programe dňa bude tiež účasť delegácie na spoločných podujatiach organizovaných v rámci festivalu, delegácia plánuje navštíviť niektoré historické a kultúrne pamiatky kraja a zúčastní sa tiež folklórnych podujatí v obci Hervartov, venovaných zápisu najstaršieho dreveného kostolíka v obci Hervartov do zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Juraj Lata
oddelenie medzinárodnej spolupráce
Kancelária predsedu

Publikované: 18.06.2009 / Aktualizované: 11.01.2010 HoreTlačiť