Námestie mieru 2, 080 01 Prešov, IČO: 37870475
 • Anglická verzia
 • Nemecká verzia
 • Francúzska verzia
 • Poľska verzia
 • Ruská verzia
 • Maďarská verzia
 • Ukrajinská verzia
 • Rusínska verzia
Textová verziaMapaTlačiť Odoslať RSS logo stránky youtubelogo portálu Twitterlogo portálu Facebook

 

 
Späť

Medzinárodná výstava „Dialógy – Dialogues“

„Od opátstva Escaladie v Bigorre po Červený Kláštor na Spiši“

 

vo štvrtok 21. mája sa v rekonštruovaných historických priestoroch kaštieľa v Humennom uskutoční vernisáž spoločnej slovensko-francúzskej výstavy Od opátstva Escaladie v Bigorre po Červený Kláštor na Spiši.

 

Organizátormi výstavy sú Prešovský samosprávny kraj (PSK) v spolupráci s Ľubovnianskym múzeom v Starej Ľubovni a Vihorlatským múzeom v Humennom spoločne s Generálnou radou francúzskeho partnerského departmentu Horné Pyreneje v spolupráci s Múzeom opátstva Escaladie.

Výstava je organizovaná v rámci projektu, ktorého cieľom bolo:

 • preskúmať dejiny obidvoch území a zachytiť spoločné prvky, ktoré viedli k založeniu kláštorov,
 • zoznámiť sa s historickou realitou kláštorného života (cisterciáni, kartuziáni a kamalduli),
 • vytvoriť súbor fotografií v Escaladie a v Červenom Kláštore s predstaviť rozmanitosť pohľadu na obidva kláštory.

V rámci projektu prípravy a realizácie výstavy bol vydaný dvojjazyčný katalóg výstavy, ktorý svojím obsahom napĺňa ciele predmetnej výstavy. „Naša spoločná bohatá minulosť vytvorila základ pre našu súčasnosť a nepochybne i pre našu budúcnosť, spoločne cítime hrdosť na svoju krajinu a s úctou a pokorou berieme tento dar, ktorý sa nám ponúka, aby sme ho mohli odovzdať ďalším pokoleniam“ – to je len výňatok pohľadu Petra Chudíka, predsedu PSK na tento projekt z katalógu výstavy. „Kultúra prispieva k vzájomnému spoznávaniu národov a vzťahov medzi nimi, ich dejín a inštitúcií. Toto všetko predstavuje nevyhnutné etapy vytvárania spoločného postupu decentralizovanej spolupráce. Našim spoločným želaním bolo vytvoriť spoločný kultúrny projekt, ktorý by sprístupnil bohatstvo dejín a kultúrneho dedičstva obidvoch územných celkov a cisterciánskych opátstiev“, toto sú zase slová Josette Durrie, prezidentky Generálnej rady Horných Pyrenejí.

Výstava bola slávnostne otvorené na jeseň minulého roku v Múzeu opátstva Escaladie vo Francúzsku, následne prevezená do Humenného, kde bude inštalovaná a sprístupnená verejnosti od 21. mája do 26. júna. Neskôr bude výstava inštalovaná v ďalších objektoch Prešovského a Košického samosprávneho kraja a predpokladá sa tiež, že výstava „pocestuje“ na jeseň tohto roku tiež do Pardubického kraja v Českej republike a v budúcom roku do Krakova v Poľsku. Všetky tieto výstavy sa uskutočnia v rámci procesu medzinárodnej spolupráce PSK s jeho regionálnymi partnermi.

 

Juraj Latta
oddelenie medzinárodnej spolupráce
Kancelária predsedu

 

Fotogaléria:

Publikované: 14.05.2009 / Aktualizované: 11.01.2010 HoreTlačiť