Stratégia Európa 2020

logo Europa 2020

Európa 2020 - Stratégia pre rozumný, trvalo-udržateľný a inkluzívny rast

3. marca 2009 Európska komisia predstavila návrh stratégie Európa 2020, ktorou chce vyjsť z krízy a pripraviť ekonomiku Európskej únie pre nasledujúcu dekádu.

Komisia identifikovala tri hlavné motory pre rast, ktoré budú implementované cez konkrétne aktivity na európskej a národnej úrovni:

• Rozumný rast – posilnenie znalostí, inovácií, vzdelávania a digitálnej spoločnosti
  • Trvalo-udržateľný rast – zabezpečiť, aby bola produkcia zdrojovo efektívnejšia a zároveň podporiť konkurencieschopnosť
  • Inkluzívny rast – zvyšovanie účasti na trhu práce, získavanie schopností a boj proti chudobe.

Vytýčených bolo päť cieľov, ktoré definujú, kde sa EÚ chce nachádzať v roku 2020. Pokrok bude meraný napĺňaním týchto cieľov, ktoré si členské štáty prenesú do národných cieľov.

1. Zvýšiť mieru zamestnanosti populácie vo veku 20-64 zo súčasných 69% na najmenej 75%
  2. Dosiahnuť cieľ investovania 3% HDP do výskumu a vývoja, najmä zlepšením podmienok pre investície do výskumu a vývoja súkromným sektorom, rozvoj nových indikátorov pre sledovanie inovácie.
  3. Zníženie emisií skleníkových plynov o najmenej 20% v porovnaní s úrovňou v roku 1990 alebo o 30% ak podmienky sú priaznivé, zvýšiť podiel obnoviteľnej energie v konečnej spotrebe energie, dosiahnuť 20% zvýšenie energetickej účinnosti.
  4. Znížiť podiel predčasne odchádzajúcich absolventov škôl na 10% zo súčasných 15% a zvýšiť podiel populácie vo veku 30-34, ktorá ukončí štúdium tretieho stupňa z 31% na 40%
  5. Znížiť počet Európanov žijúcich pod národnou úrovňou chudoby o 25%, dostať 20 miliónov ľudí z chudoby.

Viac informácií:

Odkazy: