PSK a starostovia obcí podpísali memorandum k Odkalisku Poša

Chcú urýchliť preskúmanie a sanáciu enviromentálnej záťaže

Tlačová správa

Zástupcovia troch obcí Nižný Hrabovec, Nižný Hrušov a Poša vo Vranovskom okrese podpísali Memorandum o spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom. Spoločne tak chcú participovať na urýchlení odstránenia Odkaliska Poša.

Ochotu spolupracovať pri riešení problematiky environmentálnej záťaže Odkaliska Poša deklaroval vo štvrtok 19. mája Prešovský samosprávny kraj (PSK) i tri dotknuté obce podpísaním memoranda. Ich spoločným cieľom je zmonitorovanie odkaliska i Kyjovského potoka a následná sanácia odkaliska.

FOTO - Zľava Ján Fenčák starosta obce Nižný Hrušov, Tadeáš Malý starosta obce Poša, Marcela Pčolinská starostka obce Nižný Hrabovec a predseda PSK Milan Majerský

„Ide o jednu z najväčších environmentálnych záťaží vôbec, za ktorú nesie plnú zodpovednosť štát. A aj keď ako samosprávny kraj nemáme kompetencie na jej odstránenie, zdravie obyvateľov je vysoko v našom záujme. Preto chceme aj týmto memorandom apelovať na kompetentných k urýchlenému vyriešeniu tejto problematiky, ktorá sa odsúva už neprimerane dlhý čas. Prešovský samosprávny kraj už dokonca vyčlenil aj konkrétnu finančnú čiastku, a to 50-tisíc eur na prvotnú analýzu Odkaliska Poša,“ uviedol krátko po podpise memoranda predseda PSK Milan Majerský.

Financie, ktoré schválili na poslednom zastupiteľstve krajskí poslanci, sa použijú na vykonanie geologického prieskumu environmentálnej záťaže Odkaliska Poša, teda odberu vzoriek a následnej analýzy.

„Už 40 rokov trpíme tým, že je znečisťované naše životné prostredie prostredníctvom Odkaliska Poša. Štát nie je úplne na našej strane a tie procesy viaznu niekoľko rokov. Verím, že náš partner – Prešovský samosprávny kraj, nám aj vďaka tomuto memorandu pomôže vytvoriť omnoho väčší tlak na štátnych úradníkov. Aby začala rázne konať Inšpekcia ministerstva životného prostredia a aby sa pohli procesy v určení povinnej osoby, ktorá trvá už deväť rokov. Takisto potrebujeme mať dôveryhodné výsledky rozborov, ktoré povedú k celkovej sanácii,“ ozrejmil jeden zo signatárov memoranda starosta obce Nižný Hrušov Ján Fenčák. Spolu s ním podpísali memorandum aj starostka obce Nižný Hrabovec Marcela Pčolinská a starosta obce Poša Tadeáš Malý.

Zúčastnené strany sa zhodli na tom, že vzájomná spolupráca by mala spočívať v hľadaní finančných zdrojov potrebných na komplexné preskúmanie telesa odkaliska vrátane podrobných analýz uloženého odpadu.

Tiež sa zaviazali k podpore a spolupráci pri hľadaní riešenia k urýchlenej filtrácii výtoku z odkaliska do Kyjovského potoka a pri hľadaní riešenia celkovej sanácie odkaliska v čo najkratšom čase. Spoločne chcú tiež vytvárať tlak na štátne orgány, ktoré zodpovedajú za riešenie environmentálnej záťaže a jej sanácie.

V Prešove 19. mája 2022

Lea Heilová