Kultúrne stánky PSK plánujú rekonštrukcie

O financie sa budú uchádzať na ministerstve kultúry

Tlačová správa

Na 37. zasadnutí Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja dali poslanci zelenú štyrom projektom, ktoré sa chcú uchádzať o peniaze z programu Ministerstva kultúry SR. Cieľom je zrekonštruovať národné kultúrne pamiatky v správe PSK.

Krajskí poslanci sa na svojom poslednom rokovaní (9.5.) zaoberali projektovými zámermi kultúrnych organizácií v rámci výzvy ministerstva kultúry v programe Obnovme si svoj dom. Celkovo schválili predloženie žiadostí troch organizácií na poskytnutie finančného príspevku a spolufinancovanie pre štyri projekty.

Odklepli tak predloženie žiadosti na rekonštrukciu a modernizáciu hospodárskych budov Krajskej galérie v Prešove s predpokladaným nákladom takmer 644-tisíc eur. Pričom kraj by mal zámer spolufinancovať max. do výšky 128-tisíc eur a zabezpečiť prípadné neoprávnené výdavky max. vo výške desať percent z rozpočtu projektu.

V projekte sa počíta s opravou, rekonštrukciou a modernizáciou historických prízemných budov v dvorovej časti galérie, kde sa vymení strešná krytina, okná, podlahy, zárubne a dvere. Po rekonštrukcii budú priestory budov slúžiť napr. aj na rozšírenie depozitárov galérie.

O balík peňazí sa bude uchádzať aj Krajské múzeum v Prešove s cieľom obnoviť interiér I. a II. podlažia Veľkého barokového kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou a jednu zo štyroch vežičiek na III. podlaží. V rámci projektu sa bude riešiť obnova zdravotechniky, vykurovania a elektroinštalácie.

Predpokladané náklady sú takmer 705-tisíc eur, pričom kraj by sa mal podieľať na projekte sumou vo výške takmer 141-tisíc eur a zabezpečiť prípadné neoprávnené výdavky max. vo výške desať percent z rozpočtu projektu.

Múzeum bude predkladať žiadosť o finančné prostriedky ministerstvu kultúry aj pri zámere komplexnej obnovy Rákociho paláca a meštianskych domov č. 90, 88 v Prešove. Cieľom rekonštrukcie je odstránenie havarijného stavu strešného plášťa, výmena alebo doplnenie konštrukčných prvkov krovu, výmena alebo repasovanie okien či dverí.

Na túto rekonštrukciu odhaduje múzeum náklady vo výške takmer 950-tisíc eur, pričom župa by mala spolufinancovať projekt vo výške takmer 190-tisíc eur a zabezpečiť prípadné neoprávnené výdavky max. vo výške desať percent z rozpočtu projektu.

Poslanci schválili aj predloženie žiadosti Múzea v Kežmarku, ktoré plánuje zrekonštruovať meštiansky dom v centre mesta, na ktorom chce vymeniť okná a strechu, taktiež zrealizovať reštaurátorske práce a obnoviť fasádu. Odhadované náklady sú vo výške takmer 182-tisíc eur, PSK sa bude podieľať na projekte sumou vo výške max. 36-tisíc eur a zabezpečí prípadné neoprávnené výdavky max. vo výške desať percent z rozpočtu projektu.

V Prešove 13. mája 2022

Lea Heilová