Kraj otvorí v ďalšom školskom roku tri nové odbory

Pribudnú na dvoch stredných školách v experimentálnom overovaní

Tlačová správa

Prešovský samosprávny kraj otvorí v školskom roku 2021/2022 tri nové odbory v experimentálnom overovaní. Žiaci sa budú môcť vzdelávať v odbore technik spracovania plastov, operátor spracovania plastov či technik pre chemický a farmaceutický priemysel. O možnostiach štúdia na župných školách informuje aktualizovaný webový portál kraja kampo.sk.

V nadchádzajúcom školskom roku na dvoch stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK) prebieha, resp. začne prebiehať experimentálne overovanie nových učebných a študijných odborov, a to v spolupráci so Štátnym inštitútom odborného vzdelávania a Ministerstvo školstva. Neskôr budú zaradené do siete odborov pre celé Slovensko.

Na SOŠ agropotravinárskej a technickej v Kežmarku pripravujú experimentálne overovanie v 4-ročnom študijnom odbore technik spracovania plastov a  3-ročnom učebnom odbore operátor spracovania plastov a to pre spolu 19 uchádzačov. Zaradením odborov do vyučovacieho procesu škola reaguje na zvyšujúci dopyt firiem po kvalifikovanej pracovnej sile pripravenej pracovať v plastikárskom priemysle, resp. pri obsluhe vstrekovacích strojov či pri ich nastavovaní, ako aj nastavovaní robotov.

SOŠ polytechnická J. A. Baťu vo Svite ponúkne 4-ročný študijný odbor technik pre chemický a farmaceutický priemysel. Jeho absolvent bude schopný samostatne vykonávať činnosti spojené s uskutočňovaním fyzikálno-chemických a biotechnologických dejov v prevádzkach i laboratóriách a realizovať presnejšie rozbory surovín, materiálov, výrobkov či ukazovateľov životného prostredia.

Tak, ako po minulé školské roky, aj v súčasnosti kraj zaznamenáva rastúci trend v prípade štúdia  na školách so strojárskym zameraním či v oblasti  informačno-komunikačných technológií. Najžiadanejšími študijnými odbormi ostávajú gymnázium, informačné a sieťové technológie, elektrotechnika či programátor obrábacích a zváracích strojov, ako aj praktická sestra.

„Župa koordinuje prijímanie na stredné školy v spolupráci so stavovskými organizáciami zamestnávateľov, ministerstvami, štátnymi orgánmi, ako aj zriaďovateľmi súkromných a cirkevných škôl. Vychádza pritom z potrieb trhu práce v jednotlivých oblastiach ekonomiky,“ vyjadril sa v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský.

Výsledkom môže byť stret záujmov budúcich žiakov a ich rodičov v prípade možnosti štúdia v konkrétnom odbore a samotné požiadavky trhu práce. Existujú učebné alebo študijné odbory, ktoré sa zdajú byť lukratívne, ale ich absolventi majú minimálne uplatnenie. Úlohou PSK je takýmto problémom predchádzať. Na strane druhej sú odbory, ktorých potreba je vysoko aktuálna a majú dlhodobú perspektívu.

„Oproti minulému školskému roku sa na školský rok 2021/2022 navýšil počet miest v prijímacom konaní pre zdravotnícke školy, a to o vyše 19 percent. Navýšenie je výsledkom tlaku stavovských organizácií a samotných samosprávnych krajov, ktoré si uvedomujú potrebu stredoškolsky vzdelaného zdravotníckeho personálu. V dohodovacom konaní s ministerstvom školstva sa nám podarilo navýšiť počty žiakov v týchto dôležitých odboroch po tretíkrát za sebou,“ doplnil Milan Majerský.

Gymnázia a jazykové školy, Ekonómia, obchod a služby, Školské internáty a školy v prírode, Umenie, fotografia a dizajn, Pedagogika a zdravotníctvo, Technika. www.kampo.sk

Všetky dôležité informácie o stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK prináša už druhý rok školský portál www.kampo.sk. Poskytuje údaje o aktuálnych odboroch župných stredných školách, ich krúžkovej činnosti, počtoch žiakov i bohatú fotogalériu či príbehy absolventov. Jeho súčasťou sú taktiež novinky o dianí v stredoškolskom vzdelávaní. Portál prešiel v uplynulých dňoch aktualizáciou dát z Centra vedecko-technických informácií SR.  Webová platforma kampo.sk informuje aj o prijímacom konaní na nový školský rok 2021/2022.

Termín na doručenie prihlášky na vzdelávanie v strednej škole zákonným zástupcom žiaka alebo plnoletým žiakom riaditeľovi základnej školy je pre všetky odbory vzdelávania do 8. apríla. Prijímacie skúšky sa uskutočnia v prvom termíne 3. mája (podľa potreby aj 4. mája), v druhom termíne 10. mája (podľa potreby aj 11. mája). Overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania v rámci prijímacích skúšok je naplánované v prvom termíne 5. mája (podľa potreby aj 6. a 7. mája) a v druhom termíne 12. mája (podľa potreby aj 13. a 14. mája).

V Prešove 2. marca  2021

Ivana Ondriová