Prešov a Rzeszow bude spájať medzinárodná autobusová linka

Zlepší sa dostupnosť leteckého spojenia pre Slovákov

Tlačová správa

Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský a maršalek Podkarpatského vojvodstva Wladyslaw Ortyl podporujú zavedenie medzinárodného autobusového spojenia medzi sídlami oboch slovensko- poľských regiónov. Šéfovia krajov to oficiálne deklarovali vo vyhlásení, ktoré podpísali v piatok 16. februára v Rzeszowe.

Vo vyhlásení obe strany vyjadrili vôľu spolupracovať na spustení autobusového spojenia na linke Prešov – Rzeszow s prepojením na letisko v poľskej Jasionke. Hlavným motívom je zlepšiť dostupnosť leteckého spojenia aj pre pasažierov zo Slovenska, predovšetkým z Prešovského kraja.

„Naša spolupráca so Slovenskom a predovšetkým s Prešovským krajom je veľmi aktívna. Myslím si, že dnešné vyhlásenie, ktorým chceme podniknúť všetky legislatívne kroky na zavedenie autobusovej dopravy medzi Rzeszowom a Prešovom, túto spoluprácu ešte viac naštartujú,“ povedal Wladyslaw Ortyl. Dodal, že navrhovaná spolupráca môže napomôcť cestovnému ruchu, aj hospodárskemu rozvoju oboch regiónov.

Predseda PSK Milan Majerský zdôraznil, že víta spoločné plány na spustenie autobusových spojení a je presvedčený, že mnohí Slováci ich budú využívať.

„Pre Prešovský kraj je letisko Rzeszów zaujímavé aj preto, že je vzdialené len 2,5 hodiny autom. Autobusové prepojenie ho môže ešte viac zatraktívniť,“ povedal M. Majerský a uviedol, že motiváciou by malo byť spustenie nových liniek, o ktorých na stretnutí hovoril riaditeľ letiska Michal Tabisz. Ten informoval, že od 30. apríla t.r. spoločnosť zavádza pravidelnú linku do New Yorku a pripravuje aj letecké spojenie do Tel Avivu. „To je pre nás veľmi pozitívny signál. Vďaka autobusovému prepojeniu sa približuje možnosť využiť medzikontinentálne spojenia a cestovať takpovediac na druhú polovicu zemegule,“ dodal predseda PSK.

Podľa predbežných informácií, autobusové spojenie medzi oboma mestami by malo fungovať aj vďaka komerčnej preprave minimálne jedenkrát do týždňa. Zabezpečovať ju má cez miestneho poľského dopravcu práve letisko, ktoré chce autobusovú linku rozšíriť až do Košíc.

Ako sa zhodli obaja lídri krajov, dopravené spojenie v pohraničí je veľkou prioritou oboch regiónov. Potvrdením spoločného záujmu je aj iniciatíva Podkarpatského vojvodstva, ktoré iniciovalo železničné spojenie s PSK na úseku Rzeszów - Łupków - Medzilaborce a Sanok – Medzilaborce. Spolupráca oboch regiónov je rovnako viditeľná vďaka realizácii spoločných aktivít v rámci programu Interreg V-A Poľsko – Slovenská republika 2014 -2020 či Fondu mikroprojektov. Ide o najmä o projekty v oblasti dopravnej infraštruktúry, ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva či turizmu.

V Prešove 16. februára 2018

Daša Jeleňová