Nemocnica Stará Ľubovňa

Nemocnica využila európske zdroje

Zmodernizované odelenie pre dlhodobo chorých v  Starej Ľubovni

V Ľubovnianskej nemocnici, n. o., 26. januára slávnostne otvorili zrekonštruovaný pavilón C, v ktorom je oddelenie dlhodobo chorých.

Pacientom je k dispozícii 28 lôžok v dvoj a jednoposteľových izbách. Náklady na obnovu budovy bývalej slobodárne sa vyšplhali na jeden milión eur a nemocnica v podkroví zabezpečila i stabilizačné byty pre lekárov. Na zrekonštruované oddelenie prijali i nových lekárov.

Nemocnici sa na obnovu podarilo získať finančné prostriedky z Európskej únie. Obnovou by tak postupne mal prejsť celý jej areál. Náklady podľa riaditeľa dosiahnu 3,8 milióna eur. "Z toho 1,8 milióna eur ide do stavebných prác, skoro za dva milióny eur bola nakúpená technika. Čo sa týka finančného krytia, boli to peniaze z Európskych fondov, 200 000 eur nám dala VÚC ako spoluúčasť a skoro 600 000 eur dávame z vlastných zdrojov. To sú peniaze, ktoré sme ušetrili v rokoch 2010, 2011 a predpokladáme, že niečo sa nám podarí ušetriť ešte aj v tomto roku," konkretizoval riaditeľ nemocnice Peter Bizovský.

Oddelenie dlhodobo chorých bolo doteraz v pavilóne B, ktorý sa momentálne tiež rekonštruuje a delilo sa na poschodí s neurológiou. Doposiaľ tu bolo 20 lôžok. Zvýšiť by sa mal počet lôžok aj na neurologickom oddelení. "V tejto budove sa vymenili kompletne okná, hore vznikli šatne, ktoré budú v budúcnosti slúžiť ako stabilizačné byty pre zamestnancov," dodal Bizovský.

Rekonštrukciou prešiel už aj pavilón A, časť spravila nemocnica z vlastných zdrojov. "Opláštenie a výmena okien zvonku, zvnútra sa menili sociálne zariadenia a hlavne protipožiarne uzávery," doplnil riaditeľ nemocnice.

Obnovou postupne prechádza aj poliklinika, doposiaľ sa tu vymenili okná, je tam nová strecha, čaká ju ešte obnova exteriéru. "V pavilóne B sa momentálne menia okná, dvere, protipožiarne uzávery, sociálne zariadenia a na jar to chceme tiež opláštiť," doplnil riaditeľ. Ďalší pavilón, ktorý je taktiež v procese rekonštrukcie, je pavilón, kde sa nachádza biochémia a hematológia. "Treba nám ešte obnoviť našu hospodársku budovu, ale tú plánujeme zrekonštruovať na jeseň z vlastných zdrojov. Potrebujeme ju zatepliť, vymeniť okná i strechu," vysvetlil Peter Bizovský.

Nezisková organizácia Ľubovnianska nemocnica vznikla 29. marca 2005 na základe záujmu manažmentu nemocnice a predstaviteľov mesta. Samosprávneu kraju v nej patrí podiel 70 %, zvyšok prináleží Mestu Stará Ľubovňa.

Stará Ľubovňa 26. januára 2012

Veronika Fitzeková