Ustanovujúce zasadnutie Rady partnerstva PSK

Ďalšie stretnutie sa uskutoční koncom decembra

Strategický rozvoj a projektové riadenie

Na Úrade Prešovského samosprávneho kraja (PSK) sa vo štvrtok 26. novembra uskutočnilo ustanovujúce zasadnutie Rady partnerstva PSK. Pre naďalej platné prísne opatrenia stretnutie prebehlo online formou.

V programovom období 2021 – 2027 nastávajú v oblasti strategického plánovania, riadenia a implementácie eurofondov viaceré zásadné zmeny. Konkrétne pri príprave Partnerskej dohody SR a programov SR na roky 2021 – 2027 je zmena princípu poskytovania príspevkov (z pôvodného zhora nadol) na zdola nahor, z čoho vyplýva väčšia zodpovednosť územnej (krajskej) samosprávy pri vytváraní Integrovaných územných stratégií (IÚS) a zásobníka projektov.

V novom programovom období predstavuje princíp partnerstva základnú premisu. Za účelom naplnenia tohto princípu bola vytvorená Rada Partnerstva PSK. Rada partnerstva PSK predstavuje kľúčový inštitucionálny mechanizmus pre definovanie územných cieľov prostredníctvom Integrovaných územných stratégií a ich realizáciu v Operačnom programe Slovensko. Jej súčasťou sú Kooperačné rady strategicko-plánovacích regiónov a autonómnou súčasťou Kooperačné rady územia mestského rozvoja (UMR). Rada partnerstva je flexibilná komunikačná a rozhodovacia platforma pre trvalú spoluprácu sociálno-ekonomických partnerov na území Prešovského samosprávneho kraja.

Predseda PSK Milan Majerský a vedúca Odboru strategický rozvoj a projektové riadenie Martina Slivková

Rada partnerstva bola vykreovaná na to, aby koordinovala prípravu a implementáciu Integrovanej územnej stratégie a zabezpečovala participatívny manažment integrovaného územného rozvoja PSK. Má slúžiť na prípravu, schvaľovanie, riadenie realizácie, monitorovanie a hodnotenie implementácie Integrovanej územnej stratégie PSK.

Rada partnerstva PSK pozostáva z piatich komôr: z Komory regionálnej samosprávy, Komory miestnej samosprávy, Komory ostatných sociálno-ekonomických partnerov, Komory štátnej správy a Komory UMR (udržateľný mestský rozvoj). Rokovanie Rady partnerstva PSK vedie jej predseda, ktorým je predseda Prešovského samosprávneho kraja, p. Milan Majerský.

Základnými dokumentmi, ktorými sa bude Rada partnerstva PSK riadiť, budú Štatút Rady partnerstva PSK a Rokovací poriadok Rady partnerstva PSK.

Členovia Rady partnerstva PSK pripojení online

Na ustanovujúcom zasadnutí Rady partnerstva PSK boli jej členom odovzdané menovacie dekréty, taktiež boli schválené návrhy Štatútov kooperačných rád SPR a Štatút Rady partnerstva PSK, bol schválený návrh strategicko-plánovacích regiónov v PSK, bol schválený návrh tematických odborných skupín a predstavený bol návrh štruktúry priorít a cieľov Integrovanej územnej stratégie PSK na roky 2021 – 2027.

Ďalšie zasadnutie Rady partnerstva PSK je naplánované na tretí decembrový týždeň.

V Prešove dňa 25. novembra 2020
Odbor strategického rozvoja a projektového riadenia

Publikované: 26.11.2020 / Aktualizované: 26.11.2020 HoreTlačiť