PSK chce prepojiť mestá do spoločnej stratégie rozvoja

Obnova opevnených miest

Strategický rozvoj a projektové riadenie

Prešovský samosprávny kraj (PSK) je jedným z partnerov medzinárodného projektu „Obnova opevnených miest“, ktorého cieľom je naštartovať kroky na realizáciu konkrétnych opatrení v týchto mestách. Medzinárodný projekt spája sedem európskych krajín s cieľom výmeny know-how, nadviazania partnerstiev a najmä budovanie kapacít v oblasti obnovy opevnených miest, Podtitulom projektu je  heslo „Vráťme hradby do života miest“.

Zástupcovia kraja absolvovali počas mesiaca jún návštevy opevnených miest v Prešovskom kraji. Zavítali do Sabinova, Podolínca, Kežmarku, Levoče, Prešova, Bardejova a Stropkova.

Počas týchto návštev si okrem predstavenia projektu vypočuli problémy, s ktorými sa stretávajú mestá pri riešení obnovy opevnení ako kultúrnych pamiatok. Samotné opevnené mestá sa zhodujú v tom, že táto téma je nanajvýš aktuálna a dôležitá, a to nielen z pohľadu sanácie kultúrnych pamiatok, ale aj z pohľadu rozvojových plánov v oblasti turizmu.

Každé z týchto miest sa nachádza v inej etape obnovy. Na jednej strane sú to mestá, ktoré sú niekde na začiatku tohto procesu (archeologický prieskum územia - Stropkov), mestá v štádiu živej debaty a rozbehnutých prác na revitalizácii (Prešov, Podolínec, Kežmarok, Sabinov) až po mestá zapísané v zozname kultúrnych pamiatok UNESCO, ktoré sa touto témou zaoberajú už dlhé roky a najmä systematicky. Sú tiež príkladom dobrej praxe aj pre ostatných partnerov projektu či mestá v regióne. (Bardejov a Levoča)

Cieľom PSK je okrem iného prepojiť tieto mestá do spoločnej stratégie rozvoja a vyvolať dialóg na dotknutých ministerstvách pokiaľ ide o systematickú podporu týchto miest. Kraj víta, že využitím „bottom-up“ prístupu dokáže vytvoriť tlak podložený dôkladnou analýzou, čo v konečnom dôsledku napomôže k dosiahnutiu reálnych výsledkov.

Projekt „Obnova opevnených miest“ je spoločným projektom siedmich partnerov: Belgicko, Česká republika, Grécko, Rumunsko, Slovensko, Španielsko a Nemecko. Je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja z programu Interreg Europe.

Logo Interreg Europe          Logo RFC

V Prešove dňa 1. júla 2020

Soňa Kožárová
Odbor strategického rozvoja a projektového riadenia