Žiaci žiakom

Celospoločenský vývin a otvorenie sa našej krajiny do Európy si vyžaduje dobré ovládanie cudzích jazykov. Prioritou učiteľov je zvýšiť efektívnosť vzdelávania a ukázať žiakom zmysluplnosť učenia sa a osvojovania si cudzieho jazyka aj začlenením informačných technológií a inovovaných didaktických pomôcok do vzdelávacieho procesu.

Kvalitný a moderný vyučovací proces pripravuje žiakov pre potreby praxe. Častokrát majú problém nielen komunikovať v cudzom jazyku, ale aj vyplniť rôzne formuláre, napísať životopis či žiadosť v cudzom jazyku. Práve preto oceňujeme snahu Mgr. Miroslavy Miškovej, ktorá pripravila a spolu so žiakmi 3. ročníka odboru technické lýceum aj zrealizovala veľmi pekný projekt ŽIACI ŽIAKOM, výsledkom ktorého sú nové inovatívne pracovné listy, ktoré tvoria doplnkový učebný materiál pre predmet odborná konverzácia v cudzom jazyku v elektronickej a printovej forme s CD nosičom.

Projekt bol realizovaný v období od januára 2015 do júna 2015 a 25. jún 2015 bol dňom jeho slávnostného ukončenia. V priestoroch Strednej priemyselnej školy v Snine 34 žiakov III. L a III. LY triedy spolu s pánom generálnym riaditeľom spoločnosti Unex, a.s. Ing. Michalom Čabiňákom, pani riaditeľkou školy PaedDr. Alenou Romanovou a vyučujúcimi anglického jazyka „uviedli do života“ odborný pracovný materiál v anglickom jazyku, ktorý bude sprístupnený na webovej stránke http://sps-snina-cudziejazyky.webnode.sk/ a dostupný aj pre ostatných žiakov našej školy. Ocenili sme, že pozvanie na slávnostné ukončenie projektu prijal Ing. Michal Čabiňák, bez pomoci ktorého by sa tento projekt nemohol zrealizovať. Práve jemu vďačíme za nenávratný finančný grant vo výške 500,- €, ktorý umožnil koordinátorke projektu Mgr. M. Miškovej a žiakom odboru technické lýceum počas hodín odbornej konverzácie pripravovať materiály, tvoriť pracovné listy, kalendáre, zrealizovať ich tlač, napálenie na CD nosiče a pod. Poďakovanie patrí aj Ing. Jaroslave Hrunenej - riaditeľke produktovej skupiny Künz a učiteľom SPŠ v Snine.

Cieľom práce žiakov bola nielen práca s anglickými textami, slovníkmi, vyhľadávanie, štúdium a triedenie materiálov, ale aj naučiť žiakov tvoriť projekt, zrealizovať ho a prezentovať pred verejnosťou, v kolektíve svojich spolužiakov či učiteľov. Sami si uvedomili, že takáto práca nie je ani jednoduchá, ani krátkodobá, vyžaduje si spoluprácu kolektívu i aktívny prístup jednotlivca.

Celý priebeh projektu formou prezentácie zhodnotila a zdokumentovala Mgr. Miroslava Mišková, ktorá spolu s Ing. Čabiňákom a najaktívnejšími žiačkami T. Fedičovou a M. Todákovou uviedli pracovný materiál do praxe. Prácu žiakov i učiteľov ocenili riaditeľka školy PaedDr. Alena Romanová i generálny riaditeľ spoločnosti Unex, a.s. Ing. Michal Čabiňák, ktorý počas neformálnej besedy navodil príjemnú atmosféru a povzbudil žiakov do ďalšej práce.

Aj pri projekte ŽIACI ŽIAKOM sa ukázalo, že naša škola kráča s dobou, podporuje samostatných a kreatívnych učiteľov i žiakov, snaží sa zapájať ich do rôznych tvorivých činností a chce aktivizovať aj žiakov s nižšou motiváciou k učeniu sa a spolupráci v kolektíve.

Veríme, že priateľská atmosféra našej školy a otvorenosť v komunikácii podnietila firmu Unex, a.s., a v budúcnosti aj iné firmy, k ďalšej spolupráci a už teraz sa tešíme na prípadnú ďalšiu realizáciu nových projektov.

Snina 3. júla 2015

Mgr. Jana Semjonová