Významná návšteva na SŠ vo Svidníku

Štvrtok 19. marca 2015 bol pre našu školu výnimočný - zavítal k nám prezident SR Andrej Kiska. Na pôde školy ho privítala riaditeľka školy RNDr. Mária Makutová a žiačky ZŠ mu darovali kytičku kvetov a perníkové logo našej školy so želaním, aby sa u nás cítil dobre ako doma. Pán prezident sa prihovoril stredoškolákom a potom aj žiakom základnej školy, zavítal do triedy obchodnej akadémie k tretiakom a porozprával sa s malými druhákmi na hodine angličtiny.

Súčasťou návštevy bol aj pracovný obed v školskej jedálni. K stolu si pán prezident pozval okrem pani riaditeľky a primátora mesta Svidník Ing. J. Holodňáka aj šiestich študentov, ktorí počas celého štúdia vzorne reprezentovali školu na športových, odborných ekonomických a gastronomických súťažiach a podujatiach a takto šírili dobré meno školy. Pri stole vládla príjemná atmosféra, pekne zaspievali dievčatá ZŠ v krásnych krojoch za hudobného doprovodu Patrika Kanaloša pod vedením Mgr. J. Nagajdovej. Pán prezident sa zaujímal o dianie na škole, so študentmi sa rozprával o štúdiu, mimoškolských aktivitách a o ich záujmoch a plánoch do budúcnosti.

Slávnostnú tabuľu pripravili a o obsluhu sa starali vybraní študenti hotelovej akadémie pod vedením Ing. H. Čepanovej. Nebola to pre nich jednoduchá úloha, lebo napriek tomu, že obed sa podával v školskej jedálni, všetko muselo byť perfektne pripravené. Obed pozostával zo slepačej polievky s domácimi rezancami, hlavným jedlom boli morčacie steaky na dubákovej omáčke s opekanými zemiakmi a ako dezert bola pečená čokoláda s vanilkovou zmrzlinou a ovocnou omáčkou. Aj keď študenti mali zo začiatku trému, svoju úlohu zvládli k spokojnosti.

Pán prezident pôsobil veľmi milým dojmom, nakoniec i vtipkoval, poďakoval sa celému personálu, ktorý obed pripravoval a podával a na záver sa so všetkými vyfotil. Študenti hotelovej akadémie majú nielen o jednu profesijnú skúsenosť viac, ale aj silný zážitok z tak vzácnej návštevy, ako je prezident Slovenskej republiky.

Aké mali dojmy priami účastníci obedu? Títo študenti nám prezradili svoje pocity a dojmy zo stretnutia, ktoré v nich zanechal pán prezident Slovenskej republiky.

Martin Krivka: „Samozrejme, bol to pre mňa veľký zážitok sedieť s hlavou štátu spoločne za jedným stolom. Bolo to motivujúce, nakoľko aj on bol tiež obyčajným študentom. Povzbudilo ma to predovšetkým pracovať na sebe, aby som tiež dosiahol v živote nejaké úspechy. Každému by som prial prežiť takýto zážitok.“

Dajana Madejová: „Nikdy ma ani len nenapadlo, že sa mi v živote naskytne takáto možnosť. Som veľmi rada, že práve ja som mohla byť súčasťou vybraných študentov. Aj keď počas dňa vo mne prevládal stres zo stretnutia s takto významným človekom, no stres neskôr opadol. Počas celého obedu vo mne prevládali pozitívne pocity. Veľmi ma potešilo, že sa pán prezident zaujímal o našu prácu a výsledky v študentskej spoločnosti. Zaujímal sa tak tiež o to, aké mám ciele do budúcna a povzbudil ma do štúdia na vysokej škole. Som veľmi rada, že som mohla osobne stretnúť tak dôležitého človeka a bezprostredne s ním komunikovať pri pracovnom obede.“

Nikolas Uhrín: „Bol to veľký zážitok obedovať s pánom prezidentom. Je to naozaj veľká skúsenosť do života a motivovalo ma to k ďalšiemu štúdiu. Pri obede sme spoločne rozoberali naše štúdium, úspechy na škole a aj to, kam povedú naše kroky po ukončení štúdia na strednej škole. Veľmi si cením túto skúsenosť“

Viliam Miňo: „Veľmi som sa potešil, keď mi bola poskytnutá možnosť stretnúť sa s pánom prezidentom. Zaujímali ho moje ciele do budúcna a študijné výsledky. Pán prezident je veľmi milý človek a ocenil som predovšetkým to, že nás oslovoval po mene, ktoré si veľmi dobre pamätal. Pán prezident zanechal vo mne veľmi pozitívne pocity.“

Veronika Kovaľová: „Stretnutie s pánom prezidentom bolo pre mňa veľmi pozoruhodné. Už na prvý pohľad sa mi zdal veľmi sympatický, zhovorčivý a priateľský. Som rada, že som sa s ním mohla osobne stretnúť a stráviť čas pri príjemnom obede.“

Návšteva prezidenta Slovenskej republiky zanechala vo všetkých hlboký dojem a zážitok, na ktorý sa nezabúda

Svidník 27. marca 2015

Ing. H. Čepanová