Víťazstvo žiakov umeleckej školy v Kežmarku

Študenti Strednej umeleckej školy (SUŠ) v Kežmarku vytvorili model Kniežacej hrobky, za ktorý získali v krajskom kole Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) v odbore história prvé miesto a postúpili do celoštátneho kola súťaže. Originál hrobky bol pred niekoľkými rokmi objavený v Poprade – Matejovciach a pochádza z prelomu 4. – 5. storočia po Kristovi.

Žiaci 3. a 4. ročníka odboru konzervátorské a reštaurátorské práce Ladislava Zavacká, Petra Hoffmanová, Michal Kriššák a Matej Tomaľa vyrobili model kniežacej hrobky v mierke 1:5. „Naša škola v rámci zmluvnej spolupráce s  Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied úspešne rozvíja aktivity študentov v oblasti rekonštrukcie archeologických reálií na základe konkrétnych nálezov. Takto vznikla aj práca  v rámci stredoškolskej odbornej činnosti pod názvom  Kniežacia hrobka,“ približuje riaditeľka SUŠ Marta Perignáthová. Zároveň dodala, že ju mimoriadne teší aj pozitívne hodnotenie práce od Karola Pietu z archeologického ústavu: „Oceňujem teoretickú prípravu a zhromaždenie podkladov k práci s využitím dostupných zdrojov najmä cestou internetu, ale predovšetkým prístup k realizácii včítane pôsobivého umelecko-remeselného riešenia modelu hrobky, ktorý po malých úpravách má expozičnú kvalitu. Naviac, vzhľadom na dodržaný pomer zmenšenia poslúži pri variantnom usporiadaní mobiliára, čo bolo doteraz možné len v počítačovej animácii.“

Súťažnú prácu budú kežmarskí študenti obhajovať v celoštátnom kole SOČ koncom apríla v Piešťanoch.

Kežmarok 13. apríla 2015

Marta Perignáthová