Šarišan na Šarišu 2015

31.08.2015

Olympic prilákal tisíce návštevníkov

Tisíce návštevníkov privítali organizátori festivalu Šarišan na Šarišu v nedeľu 30. augusta v areáli futbalového štadióna vo Veľkom Šariši. Rodinný festival vyvrcholil večerným koncertom legendárnej českej kapely Olympic, ktorá si zahrala spolu s Hudbou ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Tradícia rodinného festivalu pod Šarišským hradom sa začala pred niekoľkými rokmi, keď Folklórny súbor Šarišan oslavoval okrúhle jubileum v mieste svojho vzniku. Od vtedy sa každý rok koncom roka na futbalovom štadióne schádzajú tisícky ich priaznivcov, aby si vychutnali vystúpenia folkloristov a ich hudobných hostí.

To, že najväčším lákadlom bude koncert legendárnej rockovej skupiny s hudobným telesom ministerstva vnútra predpovedali večerné dopravné zápchy v okolí mestečka Veľký Šariš.

Po koncerte Kristíny si diváci vypočuli známe nezabudnuteľné skladby, v podaní Hudby ministerstva vnútra SR pod dirigentskou taktovkou Oskara Rózsu odzneli skvosty z tvorby skupín ABBA, Queen či AC/DC. Približne o 40 minút sa k orchestru pridala legenda československej rockovej scény Olympic.

„Taký koncert som ešte u nás vo Veľkom Šariši nezažila. Vedela som, že tu bude veľa ľudí, ale som milo prekvapená. Myslím, že my Šarišania sme vyslali "jasnú správu", že sa vieme baviť a že slová tých najkrajších skladieb sa nedajú zabudnúť,“ hovorí pani Viera z Prešova.

Spolu s Olympicom v sprievode orchestra si známe skladby z repertoáru kapely zaspievali aj návštevníci. Pri piesňach Dej mi víc své lásky, Já, Osmý den, Okno mé lásky sa k hudobníkom pridal aj niekoľkotisícový fanúškovský zbor.

Olympic sa musel po rozlúčke na pódium vrátiť ešte trikrát. Každá skladba si vyslúžila ovácie a všetci sa ku kapele so spevom pridávali už pri prvých tónoch. Výnimkou bola len pieseň Slzy tvý mámy, keď diváci po prvých známych tónoch úplne stíchli a nechali prvé verše zaspievať iba Petra Jandu, pridali sa až potom.

„Bola to skutočne vynikajúca atmosféra. S Hudbou Ministerstva vnútra SR sme hrali asi tretie vystúpenie, sú to výborní hudobníci a skvelí chlapci. Teší nás, že tu máme stále veľa priaznivcov a že naše piesne spievajú spolu mladí s tými staršími. Ďakujeme za krásny večer,“ povedal po koncerte Petr Janda.

Podujatie Šarišan na Šarišu organizuje Prešovský samosprávny kraj v spolupráci s Divadlom Jonáša Záborského, Parkom kultúry a oddych v Prešove a mestom Veľký Šariš.

„Asi to nebude len môj názor, ale myslím si, že sa nám spoločne podarilo vytvoriť vynikajúcu atmosféru a spoločne sa zabaviť. Chcel by som poďakovať aj našim partnerom a sponzorom, ktorí nám pomohli zabezpečiť takéto hviezdne obsadenie festivalu,“ uzavrel predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík.

Veľký Šariš 31. augusta 2015

(TASR)